| DedeeAndreea a întrebat:

Mi-am distrus viata.Am ajuns o panarama, m-am culcat cu un baiat a fost prima data(de atunci nu am mai facut-o),am permis prea multe oamenilor din jurul meu, m-am lasat influențată de toti prostii si acum nu stiu ce sa mai fac.Simt ca viitorul meu e distrus, am gresit mult, l-am iubit pe acel baiat caruia m-am dăruit dar nu ma merita. De fiecare data si-a batut joc de mine cand a avut ocazia pana cand am cedat pentru ca eu il iubeam, si inca il iubesc.Inainte sa ma culc cu el tot la fel isi bătea joc de mine iar eu il iubeam si nu puteam sa traiesc fara el,fara sa il vad, simteam ca viata mea nu mai are rost.Ma taiam pe maini, devenisem gen emo(a fost o prostie) am trecut prin depresii, stari de anxietate.Acum m-am maturizat si mi-am mai revenit dar tot simt ca viata mea e un dezastru plina de anturaje proaste. Fumez mult, am baut de cateva ori de era sa intru in coma alcoolica( mai bine se intampla si muream odată) iar acum ai mei trag de mine sa invat sa nu ii fac de ras, putin le pasa de cum ma simt eu.As vrea sa pot face ceva sa devin ca inainte.O copila cuminte si desteapta, dar m-au distrus oamenii din jurul meu, cateodata simt ca vreau sa scap sa plec undeva departe, sa beau pana nu mai stiu de mine, sa ma droghez.Nu mai dorm de cateva nopti, nu mai vreau sa mananc.M-am saturat sa dezamăgesc pe toata lumea din jurul meu. Deocamdată nu stie lumea de ceea ce am facut dar mi-e frica ca se va afla, ma intreb ce voi face, mie imi pasa de parerile celorlalți am momente cand reușesc sa nu imi pese si sunt foarte pozitivă dar mai multe sunt momentele de depresie si simt ca nu mai pot.Nu ma simt in stare de nimic, simt ca o sa crap. Am fost o copila proasta am crezut in promisiuni, in prostii care m-au distrus, am impresia ca toti baietii vor sa ma f***, ca sunt niste nesimțiți care numai asta au in cap. Nu mai vreau sa traiesc. Ma simt o c***a. Ma simt oribil, am oferit ce nu trebuia persoanelor ce nu meritau. Vreau sa mor, sa dispar, sa ma omor dar nu am curaj am avut tentative nereușite. Ce pot sa fac? Am o viata depravata. PS: am 14 ani.

Răspuns Câştigător
| p3rverss a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog, te va ajuta!
Incearca sa-l dai uitarii acelui nenorocit care si-a batut joc de tine, este un infect, si spun asta din toata inima chiar daca si eu sunt tot baiat...
tine capsoru'sus, incearca sa ingropi trecutul, pana la urma tu nu ai gresit cu nimic pentru ca tu t-ai daruit unui jeg care ti-a frant inima...el a gresit, nu tu. Si eu am facut greseli mult mai mari in viata asta si abia reusesc sa-mi mentin echlibru, in fine nu vreau sa intru in detalii.
Deci cum spuneam, interesul meu este sa te ajut pe tine copila naiva, tu nu ai gresit cu nimic, tu inca esti un copil tine minte asta. Toti am gresit, toti o sa calcam gresit in viata, pentru ca nu este om care sa nu fi gresit!
Da-l uitarii pe nenorocit, ia-o de la 0, capu' sus...pentru ca daca vei continua sa te autoinvinovatesti doar din simplul fapt ca un jeg la care tu ai tinut a profitat de tine, tu singura vei avea de suferit, la fel si parintii tai care ei iti vor doar binele, crede-ma, un parinte nu iti vrea niciodata raul, esti fata lor si te iubesc, nu vor sa o vada o leguma, ei vor sa vada o fata desteapta si cu zambetul e buze sa se mandreasca cu fata lor! I-ao de la 0 si gaseste-ti un baiat care sa te iubeasca cu adevarat, uita-l pe neorocit, baieti sunt multi si trebuie sa fie unul pentru tine, insa de acum sa fii mai atenta cu baietii, n te lasa amagita de 2 vorbe si un "te iubesc". Sper sa treci peste asta.
O seara fainawinking

| DedeeAndreea explică (pentru p3rverss):

Multumesc mult de tot m-a impresionat raspunsul tau.sad Simt ca vreau sa dau timpul inapoi, cate regrete intr-un suflet..Nu mai pot suporta e un chin cand ma gandesc cat de idioata si proasta am fost, acum m-am pus pe invatat si ai mei sunt mandri de mine ca sunt cuminte si ca invat dar regretele mele sunt atat de mari.Simt ca mi-am distrus viata.Ma gandesc de multe ori la sinucidere.Iti multumesc mult pentru raspuns, as vrea sa pot fi copila din nou ma simt inca o copila am 14 ani. Mersi mult de tot.

15 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Alegerile tale te-au adus in aceasta situatie.Nu este bine sa dai vina pe altul, tot timpul ai de ales, poti sa-ti remediezi viata.Invata din aceste experiente ca sa ajungi o persoana mai buna.

| Doub a răspuns (pentru DragosConstantin):

"Alegerile tale te-au adus in aceasta situatie."- E echivalent cu ce am spus eu.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Doub):

Stiu foarte bine de ce am inceput cu acea propozitie.Am vrut sa o fac sa vada ca au fost alegerile ei, dar mai departe am scris ca poate sa apuce pe o cale mai buna. Daca nu accepti ca au fost alegerile tale atunci nu o sa poti sa devii o persoana mai buna.Intelegi?

| Doub a răspuns (pentru DragosConstantin):

Eu am inteles, dar am dubii in privinta ta.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Doub):

Nu are rost sa-mi pierd vremea...pa!

| LoveSleep a răspuns:

Ți-am mai zis asta și ți-o mai zic încă o dată.
De ce nu începi să-ți folosești odată creierul ăla pe care văd că îl ai? Știu multe persoane de genul tău. Tu alegi să-ți complici viața inutil. Ia o pauză de la tot: Fumat, băieți, anturaje proaste, tăieturi și depresii. Calmează-te și fă-ți viața exact așa cum vrei tu, încetează să te mai uiți la trecut. Renunță la ce nu-ți face bine și începe să gândești cu capul ăla. Termină cu dramele stupide pe care ți le faci singură. Ai 14 ani, nu te mai purta ca un om matur plin de probleme pentru că nu ești. Habar nu ai ce înseamnă viața. Calmează-te și începe să te porți ca un copil, pentru că nici măcar adolescent nu ești.

| Doub a răspuns:

Iti meriti soarta.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Doub):

Omul iti cere ajutorul si tu alegi sa-l scuipi in fata? Foarte nobil din partea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Hei,nu mai fi asa de rece...sad

| aumih16 a răspuns:

E vina ta daca nu ai stiut ce vrei cu adevarat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu mai incerca sa te sinucizi pentru ca fiecare om are o singura viata si oricat de rea ar fi aceasta trebuie dusa pana la capat.Din cate vad, nu pari o persoana proasta asa ca nu ai de ce sa-ti fie rusine de tine.Intr-adevar e greu sa-ti refaci viata in urma intamplarilor nefericite prin care ai trecut insa nu imposibil.Vad de asemenea ca ai realizat ca tu ai oferit prea multe persoanelor ce nu meritau ceea ce inseamna ca nu tu joci rolul personajului negativ.Trebuie sa treci peste asta cum au facut-o si altii.

| Anaad a răspuns:

Draga DedeeAndreea,
Se spune ca experienta o reprezinta suma greselilor dintr-o viata. Din pacate lumea perfecta in care suntem educate sa credem nu exista. Nu exista baieti cavaleri, oameni dornici sa te ajute la tot pasul. Din pacate dam peste cele mai nepotrivite persoane, si acestea sunt momente de cumpana in viata. Cum treci peste ele te definesc ca persoana, si nu greselile facute. Trage aer adanc in piept si priveste-te in oglinda. Azi 2 minunte, maine 5, apoi 10 si tot asa. Pana vei putea spune 'ma iert si am incredere in mine ca aceste experiente m-au invatat ceva'. Odata ce iti accepti greselile si slabiciunile, nimeni nu le va mai putea folosi impotriva ta. Multa bafta

| MuscaaTete a răspuns:

Pai in momente din astea de anxietate, depresie ( de care am avut/am si eu) este important sa vorbesti cu cineva care nu te judeca. Poti vorbi cu mine pe messenger de exemplu, si eu ca tine am nevoie de cineva sa-mi fie alaturi cu care sa vorbesc. Id meu corina_cristov@ymail.com love struck add