| Asdfghjklm a întrebat:

Mi-am scapat telefonul in apa si nu prea stiu ce sa fac. L-am uscat cu feonul. Acum l-am lasat in orez. La mine in oras nu e deschis nici un service gsm si nu cred ca va fi maine deschis pe undeva. E vreo problema daca sta asa mai mult? Mentionez ca l-am deschis azi dimineata(incidentul s-a intamplat ieri) si avea culorile spalacite. Credeti ca poate fi salvat? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Important e sa nu-l bagi in priza. Scoate-i bateria si lasa-l desfacut. Ai putea sa-l pui pe o carte undeva aproape de calorifer (nu direct pe calorifer daca e prea fierbinte). S-ar putea sa se abureasca ecranul in partea interioara, daca da, atunci sa nu il folosesti pana nu se dezabureste. Daca nu se abureste, lasa-l desfacut aproape de sursa de caldura macar pana dimineata. O sa isi revina. Dar nu il mai deschide deloc pana dimineata, altfel risti sa ti se blocheze si o sa trebuiasca se mergi la service.Eu am patit cu mai multe telefoane de mai multe ori, insa cel mai urat a fost cand am scapat unul in cada (vreo cateva minute a stat acolo, pana mi-am dat seama). L-am deschis si mergea, insa cum spui tu, culorile erau spalacite. L-am dezmembrat, dupa jumatate de ora iar l-am deschis si l-am butonat si mi s-a blocat pe pagina de mesaje. A trebuit sa merg la service. Insa daca il desfaci si il lasi pana dimineata la uscat, maine dimineata va fi ok. Daca a avut si baterie, cand il deschizi nu o sa mai trebuiasca imediat alimentat, asa ca amani alimentarea pana nu mai are baterie.

13 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu stiu daca mai poate fi folosit.
Scoate-i bateria, si nu il mai porni. Mai incearca sa ii usuci bateria bine bine, si apoi lasa-l dezmembrat. Du-te cu telefonul la service, poate ii mai poate face ceva, dar depinde de telefon.
Ca eu de exemplu am scapat un telefon in apa si mi-a mers, dar altul l-am scapat si nici macar nu a mai pornit. Depinde de telefon.

| AnemonaP a răspuns:

Heey.Stai chill.Gandeste pozitiv, si eu am scapat telefoane in apa, si ma panicasem pentru ca nu se mai auzea nimic cand vorbeam la telefon, deci era inutil, iar a doua zi si-a revenit. Daca mai este in garantie nu iti va face nimic.Mai poate fi salvatthinking Succes.

| radu75 a răspuns:

Doar daca e Nokia mai sunt sanse. fa cum a zis si master, mai mult ce sa spun si nu mai incerca cu feonul ca face un condens si strica ceva din placa, lasa l sa se usuce natural cu bateria scoasa, imprumuta un alt tel de la cineva si de abiua pesteo zi chiar doua monteaza l si incearca sa l pornesti

| Almássy a răspuns:

Scoate bateria si usuco bine apoi cred ca merge

| adeliz a răspuns:

Eu zic sa-l lasi asa inchis si pune-l in orez si mai usca-l din cand in cand pana se deschide vreun service.

| reych75heaven a răspuns:

Pai depinde de telefon eu am avut unul care a stat 7 min in masina de spalat si a mers perfect si am mai avut unu care mi-a scapat in cada si n-a mai mers de loc deci cum au zis si ceilalti depinde de telefon

| Drogata a răspuns:

Nu. Arunca-l!

| Asdfghjklm explică (pentru Drogata):

You little genius. Impusca-te!:*

| Drogata a răspuns (pentru Asdfghjklm):

Dupa tine! Ma friend...:*

| Asdfghjklm explică (pentru Drogata):

Nu nu nu. Drogatii primii. Poate inveti sa zbori. big grin

| Drogata a răspuns (pentru Asdfghjklm):

Pentru mintea ta de gaina, oamenii nu zboara. Esti fata sau baiat?

| Asdfghjklm explică (pentru Drogata):

Dar drogatii da. Zbori ca stanca aruncata de pe cladire. Nu inteleg decat sa dai un raspuns inutil nu mai bine taceai si iti vedeai de treaba? Sincer vorbind.

| suntdarnuexist a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa il tii la soarehappy