| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e rusine cu cine sunt si ce fac. Mi-e rusine sa recunosc cum sunt eu cu adevarat. Nu imi place sa recunosc cine sunt cu adevarat. Mereu trebuie sa zic alte lucruri decat cele adevarate si nu e vorba doar de rusinea sa arat cine sunt ci mi-e si frica sa arat cine sunt. Daca voi spune ca ascult genul x de muzica ma vor face in felul ala ( ati prins voi idea). Niciodata nu pot face ceea ce simt, nimeni nu ma stie cu adevarat doar eu, unii cred ca sunt "perfect" unio cred ca sunt ciudat.

Răspuns Apreciat de Editori
| DanielPH a răspuns:

Daca incerci sa-i multumesti pe ceilalti, te vei nemultumi pe tine. Tu esti TU si nimic nu ar trebui sa schimbe asta. Nu conteaza ca nu esti pe placul lui X si Y. Rostul tau in viata este sa ti-o traiesti, nu sa-i multumesti pe ei sau sa le pari simpatic.
Probabil n-ai o varsta prea avansata, caci in copilarie si eu eram la fel, pretindeam ca sunt altfel, doar ca sa le fiu in gratii altora.
Acum cine ma accepta cum sunt, ii tin langa mine, cine nu, mai au miliarde de oameni din care sa aleaga. Si partea buna este ca eu sunt eu printre oameni care sunt ei insisi, este normal sa ne simtim in largul nostru, nu comprimati de aparente perfide.
Nu esti perfect si nu vei fi niciodata. Perfectiunea este subiectiva. Nu sunt perfect si nu exista oameni perfecti, daca ar exista, n-am mai fi originali. Fiecare om este diferit prin imperfectiunile lui, asta-l face special. Tu esti special in felul tau, nu ascunde asta si nu pretinde ca esti altfel. Cei ce nu te accepta cum esti, nu te merita!
Ganduri bune, amice!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar, iti place sa minti despre tine si despre tot ce tine de tine.
Vad ca te feresti sa pronunti cuvantele care te-ar caracterzia cel mai bine" mincinos si ipocrit", dar trebuie sa ti le spun, ca sa stii ce esti in realitate.
Imi pare rau ca ai ales aceasta cale. Si-mi pare de 2 ori rau, ca ai ales sa fii nefericit, sa traiesti in minciuna si sa-ti cladesti un viitor nefericit, petru ca minciuna nu aduce decat deceptii, depresii, frustrari si in final, nefericire.
Nu-i tarziu sa te schimbi!
Ma indoiesc sa cred ca esti considerat "perfect", dimpotriva oamenii isi dau seama de minciuna, dar pretind ca nu-i adevarat, pentru ca le este jena sa-ti spuna in fata, ca esti mincinos ori ipocrit.
Ideea este ca, ar trebui sa te schimbi, daca vrei sa ai un viitor, cat de cat fericit si frumos.
Vei vedea si singur, pe viitor, cum oamenii te ocolesc, cum vor incepe sa-ti intoarca spatele, chiar vizibil, pentru ca, un adolescent se mai amuza si poate mai accepta o mincuna, dar ca adult, nu mai ai chef de prieteni sau oameni mincinosi in viata ta.

| sofisis a răspuns:

Nu esti un om asumat. Naspa de tine. Niciodata nu trebuie sa iti traiesti viata dupa cum dicteaza altii.

| Plato a răspuns:

Nu ai caracter, prietene, asta inseamna. Te intereseaza parerea celorlalti mai mult decat a ta.
Vai. De. Mine. cat de contestat am fost eu mereu. laughing
Mereu am fost impotriva majoritatii, aproape in orice domeniu, dar ma lasa rece cati sunt ei, eu stiu ca eu am dreptate. Nu ma intereseaza deloc sa ma placa lumea, daca ma place in stadiul de dementa in care ma aflu, foarte bine, daca nu, sa fie sanatosi.
Oamenii sunt plictisitori, tristi, pesimisti. Eu am fost intotdeauna idealist, visator, entuziast, creativ. Pe cativa tristi am reusit sa-i trag de partea fericita a baricadei, dar ei pe mine nu vor reusi sa ma faca trist, pentru ca eu cred cu tarie in bine.winking

E foarte rau ce faci. Nu te mai supune societatii monotone. Fii tu, orice ar fi. Caracterul tau e in formare, dar daca tu nu ai un caracter, nu are ce sa evolueze. Vei ajunge un adult confuz si fara integritate.

| Dismally a răspuns:

Eu cred ca te intereseaza prea mult parerea celorlalti despre tine iar acesta este un obicei foarte prost, niciodata nu ii vei multumi pe toti si nici nu ar trebui sa fii interesat de asta. Fii tu insuti indiferent ce vor spune cei din jurul tau, doar asa vei putea fi fericit si vei gasi si persoane care tin cu adevarat la tine, la ce estsi tu de fapt.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa nu ți mai pese atât de mult și sa prinzi curaj. E o teama de a ta de a nu fii acceptat, dar vei vedea ca asa cum ești te vor accepta oamenii. Oricum nu trebuie sa arăți mereu cine ești, e bine și asa dar nu o face din teama ci ca nu vrei sa dovedești nimănui nimic.

| Irinel15123532 a răspuns:

Si, acum ca ti-ai modelat imaginea in fata oamenilor, te iubesc toti si te respecta, toti? Bineinteles ca nu, vezi tu, intotdeauna vor fi oameni care vor spune ''Nu imi place de tine'' Intotdeauna, intotodeauna, si vor fi si oameni care vor spune ''imi place de tine''. Te modelezi inutil pentru ca rezultatul este acelasi, nu te vor iubi toti niciodata. Sa iti spun o poveste, este poate copilaroasa dar se potriveste.
''Era odata o portocala intr-un raft de la magazin, ea aprecia foarte mult caisele de langa ea, voia sa fie ca ele, multa lume cand intra in magazin spunea ''vreau caise'' a inceput sa se urasca pentru ca este portocala, toata noaptea plangea si cauta solutii, si pana la urma a gasit un vrajitor care a transformat-o in caisa, era extrem de bucuroasa, s-a pus in raft si astepta ca cineva sa o ia. A intrat un barbat si vanzatorul l-a intrebat ''cu ce va servesc? Am caise proaspete'' la care clientul a spus ''Nu, multumesc. Eu urasc caisele, nu imi plac, as dori cateva portocale''.
Vezi tu, daca parerea oamenilor oricum va fi aceeasi, de ce sa te straduiesti sa fii altcineva? Iti spun din experienta. Oamenii vor crede CE VOR VREA EI sa creada despre tine, nu neaparat realitatea. Tu nu poti schimba gandirea nimanui. Biblia spune sa fim sinceri, Dumnezeu te-a creat unic, esti un unicat, nu mai este altul ca tine, El este mandru de tine si te iubeste, tu de ce te urasti?
https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=149s

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Esti fara personalitate. Nu te justifica nimănui sa explici vrea ce faci, sau ceea ce esti. Ai o viata personala proprie, vezi-ti de ea si lasă ochii si gura lumii!

| Treachery a răspuns:

Utilizatorii TPU mereu vor sublinia defectele, dezavantajele. Eu iti spun ca ce faci tu te fereste de nervi, depresie. laughing