| madalinaaxoxo a întrebat:

Mi este rau, ma doare capul, ma simt ca o leguma, ma doare gatul etc. Am racit, si sunt singura acasa 2 zile, acum nu pot sa merg la medic. Spuneti-mi ce sa fac sa-mi traca putin, macar sa nu=mi mai fie rau. mi-a fost rau toata ziua.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se spune ca o raceala netratata se vindeca intr-o saptamana, iar una tratată se vindeca în 7 zile!(asta mi-a spus un medic,ca o glumă). Adică boala asta trebuie să treacă prin toate etapele,indiferent ce faci,pană să se vindece!
Acuma,serios vorbind,trebuie sa bei f.f. multe ceaiuri de plante medicinale (menta,cimbrisor,ceapă, tei), peste 2 l,pentru ca boala te deshidratează, cu foarte multă lămaie,să faci gargară cu apă sărată pentru durerile în gat,(la un pahar de apă căldută pui o lingură de sare),şi faci gargară din oră în oră,(cat timp eşti trează,desigur!)dar ai grijă ca apa sa fie calduţă întotdeauna. Ar trebui sa iei niste paracetamol de trei ori pe zi. Consumă multe fructe, în special citrice care au vitamina C sau cumpara vitamina C. Nu intra în contact cu alte persoane decat dacă porţi mască la gură, pentru că eşti contagioasă.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunăti părinţii apoi du-te la medic pentru aţi lua tratament stai imbracata putin mai grosut si nu iesi afara daca e frig.Trebuie sa-ti dea trament tot felul de siropuri, medicamente etc. Sper ca sfaturile mele să dea roade.Pa!