| dulc3'maria a întrebat:

Mucenicii ingrasa rau? Cat sa mananc sa nu ma ingrase? Un castronel mic e bine? Inlocuiesc o masa daca ingrasa rau. Si-asa azi am mancat doar o felie de paine cu un ou fiert. Si nu cred ca mai mananc altceva azi in afara de putini mucenici.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu stiu de ce te infometezi, pentru ca nu este cazul sa scazi in greutate. Arati bine asa cum esti, despre mucenici, cred ca poti sa mananci cat iti cade bine, pentru ca doar o data pe an se fac si au un gust excelent.
Eu n-am facut mucenici, pentru n-am avut nici timp si nici nu mi-am adus aminte ca este o asemenea sarbatoare (nu prea le am cu sfintii, n-am o cultura religioasa), dar daca as fi facut cu siguranta ca as fi mancat cu placere, chiar daca eu am intr-adevar cateva kg. in plus.
Pofta buna si nu-ti fa probleme de unde nu sunt. Ai grija la sfatul Brigaelei, care fiind medic te-a sfatuit cum este mai bine pentru tine, ca sa nu-ti pui in pericol sanatatea, prin lipsa oligoelementelor necesare pentru corpul tau.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai si fructe, legume, lactate? Ce fel de regim e asta in care mananci alimente de proasta calitate (fainoase, paine) si nu mananci alimente strict necesare. Orice regim ai tine, e absolut obligatoriu sa consumi macar 200 de grame de fructe/legume si macar 150 de grame de lactate de buna calitate.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Consider ca nu este ceva grav sa mananci pe 9 martie, ziua inchinata mortii celor 40 de mucenici, 2 castronele cu mucenici. Dar de ce mananci acum? Fainoasele ingrasa de fel, dar daca nu faci exces, nu-i nici o problema. Esti tanara si arderile tale sunt rapide, mai ales daca duci o viata activa.

| DonGiovanni a răspuns:

Ai mai brun3tzico frumusico ca nu ingrasa asa rau, oricum unpic acolo de pofta nu strica.

| octavianpas a răspuns:

De ce te infometezi si suferi? Daca te intereseaza contacteaza-ma.

| mariazet45 a răspuns:

E 9 martie si noi nu stim? Ce e cu mucenicii astia, alceva in afara de paine cu zahar, miere si nuca nu ai gasit sa mananci? Mananca fucte, legume, carne, lapte, branza si oua. Astea nu ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mananci numai la pranz sau dimineata un castron nu te ingrasa, asa poti arde caloriile pe parcursul zilei fara ca acestea sa se depoziteze sub forma de grasimi. Daca o sa mananci un castron intreg de macinici la 9 seara evident ca o sa acumluze sub forma de grasimi, dupa ora noua suntem in pat la tv sau in fata calculatorului, iar caloriile se vor "depozita" in forma de grasime.De cate ori mananci ceva mai gras, fainos sau dulce ar trebui sa faci miscare, de aceea hidratii de carbon sunt recomandati dimineata sau la pranz si nu dupa amiaza, iti dau energie si nu simti nevoia sa mananci intre mese.