| kimro30 a întrebat:

Nasul meu arată destul de urât pentru că am deviație de sept și o mică cârnă. Nu e încât să nu te uiți la mine, dar din lateral se vede că nu e normal. Nu vreau să fac operație pentru că până la urmă, asta sunt eu și plus de asta sunt minoră.
Totuși... vreau să mă accept așa cum sunt și să nu mă mai uit la alții și să spun,, eu de ce nu îl am constituit normal?". Sfaturi?

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Am o prietenă care are un nas destul de urâțel dar întotdeauna a considerat că o reprezintă, face parte din personalitatea ei și n-a vrut să-l modifice. Este o persoană deosebită, originală, creativă mereu veselă, personalitate grozavă, nimeni nu-i mai observă nasul după primele 5 minute petrecute în compania ei. Până la urmă e alegerea ta, dacă simți că nu reprezinți nimic altceva decât un nas strâmb și oamenii nu ai ce altceva să vadă la tine, atunci operează-l.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, se poate corecta cu operatie estetica, dupa 18 ani.
In ce priveste de ce nu ai fost construit nromal, este partial din vina ta, probabil cand ai fost bebe ai cazut, te-ai lovit la nas si atunci cartilagiul s-a rupt sau strambat si de aceea ai nasul stramb. Copii mici nu se nasc cu nasul stramb, asta este sigur, se intampla la un moment dat in copilarie.
Poate nici parintii nu te-au vazut cand te-ai lovit, dar te-au auzit plangand si nu au stiu unde te-ai lovit, ca din cartilagiu nu curge sange.
Cat priveste faptul ca ai nasul carn, asta este mostenire de la parintii tai.

| Donsavas a răspuns:

Il vei corecta de la 18 ani, până la urmă nu e doar o problemă estetică, ci si de natura medicală serioasă, intru cat ai nevoie de un nas normal, nu fragil sau prost functional.