| Aly_9916 a întrebat:

Neata ma puteti ajuta si pe mine cu ceva: in fiecare pauza la scoala vad in clasa mea se formeaza diverse grupuri si parca eu nu ma regasesc in nici unul pentru ca uni vb despre metinstraight face ceilalti mai "sofisticati" vb despre ale lor(nu am incercat nici odata sa il ascult pentru ca stiu ca nu m-ar interesa) alti joaca carti. in fine eu sunt baiatul care sta in banca lui cu castile in urechi si asculta muzica(dar nu genul de muzica la care te-ai astepta la un elev de clasa a 10 cum ar fi Holograf sau Directia 5) si ma simt diferit de ceilalti credeti ca este OK? Am vb cu psihologul scolii si mi-a spus ca sunt timid si ca asta se poate schimba dar eu nu vreau sa ma schimb adica ma simt bine in pielea mea...
Ce parere aveti adica este ok daca sunt diferit?

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Cam asa sunt si eu. Vorbesc decat cu 2 persoana din toata clasa, fiindca nu am nimic in comun cu ceilalti si oricum, nimeni nu prea suporta pe nimeni din afara "grupului" lor. Dar asta e ultima chestie de care imi pasa. Majoritatea timpului fac la fel: ascult muzica, citesc o carte sau ma joc pe telefon. Este foarte in regula sa fii diferit. Nu incerca sa te schimbi pentru a te integra, ci doar daca vrei tu asta, daca iti doresti sa o faci pentru tine. Nu ar trebui sa iti pese ca esti lasat pe dinafara, fiindca la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, vei gasi persoane cu aceleasi preocupari ca si tine. Nu ai de ce sa iti faci griji.

| William a răspuns:

Apuca-te de metin2 ro. Fa lv mare si nu o sa mai ai nicio problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti oricand sa iti gasesti prieteni si in alte clase, care au aceleasi interese cu tine.

| ilcmty a răspuns:

Si eu pot spune ca sunt mai diferita de colegele mele.Ele sunt alt gen de persoane mai dinamice si neastamparatewinking.Eu m-am schimbat(adica nu m-am facut o nebunatica ca ele) doar vorbim in pauze si ne ajutam una pe alta.Din exeperienta asta am ajuns la concluzia ca nu e bine sa fi mereu retras.Tot mai linistita am ramas dar nu stau mereu in banca in pauze sau singura intr-un colt.Pana la urma te imprietenesti mai bine cu ei si gasesti ceva in comun.Colegelor mele le place un seria de pe Pro Tv si ca sa am si eu ceva in comun ma uit si eu si asa ma adaptez cu ele.Trebuie sa fi socialbil. Sper ca te-am ajutat! fundita? happy

| loryiii a răspuns:

Este foarte okey.Mai rari sunt baieti timizi. E de apreciat, sincer, nu trebuie sa te schimbi numai pentru ca nu esti ca si celilalti, urmeaza-ti calea, Fi asa cum vrei sa fi! simte-te bine in pielea ta. Si eu sunt mai timida si nu prea am putut sa ma adaptez vietii de liceu, unii increzuti alti cu super fite, alti/altele cotaiala( adica e o vorbalaughing scuze expresia da altfel nu pot descrie, adica noonstop unu peste altu pupaceli, pipaieli etc.) Nu te schimba sa faci pe plac altora fi cum esti tu, Contiuna prin a fi diferit! Asta e farmecul tau si cineva sigur il aprecieaza si il va aprecia! Sper ca te-am ajutat. Pup :*happy

| Awesome4Ever a răspuns:

Nu mai asculta muzica in pauza, muzica e pentru timpul orelor.
Du-te la un pet-shop, cumpara un sobolan si du-l la scoala. O sa vezi cum vei fi in centrul atentiei.