| Ghenciulica a întrebat:

Neata!

Pentru vacanta asta am un caiet ingrozitor!
Se numeste: Caiet pentru vacanta de vara clasa a VI a, editura art grup editorial...
As vrea si eu sa stiu raspunsurile la exercitiul de la pagina 27 si tabelul de la 29. Multumesc!

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Păi, după ce ești așa de prostuță, ne mai și trimiți să cumpărăm respectivul caiet ( pe care probabil că noi nu-l avem) ca să-ți rezolvăm ție temele.
Bună afacere!

| Ghenciulica explică (pentru corolav):

Sunt baiat fraiere, si prostuta e maicata! Am intrebat ca nu stiam ce sa scriu ca celelalte exercitii le-am facut!

| corolav a răspuns (pentru Ghenciulica):

Amice, în primul rînd că între „băiat "și „fraiere", care este un vocativ, se impunea o virgulă.
După „am întrebat " trebuia scris „pentru că" iar nu „că".
După„scriu" trebuia o virgulă.
În cuvîntul „maicăta", între „maică" și „ta" trebuia pusă o cratimă. Deci corect este „maică-ta".
Îți spun toate acestea pentru că eu am învățat să învăț niște năzdrăvani ca tine limba română. Tu nu o știi și peste cîțiva ani vei avea mari probleme.
Dacă și celelalte teme ți le-ai făcut așa cum ai scris în aceste două rînduri, ești de plîns.
Între noi doi e o diferență de aproape 55 de ani.
Nu am înțeles de ce atît de repede ai ajuns la maică-mea.
Dacă ar mai fi trăit, Dumnezeu să o odihnească, ar fi avut acum vreo 95 de ani. Ți-aș dori, ca atare, să încerci poate îi faci o vizită, să îi ceri scuze.

| marymaria99 a răspuns:

Eu as vrea sa stiu cum ati facut la pagina 106

| esteatatdeusor a răspuns (pentru marymaria99):

Nici eu nu stiu ce e cu casa aia ma ajuta si pe mine cineva ca o sa il ajut si eu

| Grecu_Vladutz_1996 a răspuns:

Dar la 35? cu celelalte animale si cu expresia un pumn?

| esteatatdeusor a răspuns:

La pagina 27 la puncte tari eu am scris asa:-Textul este scris din propria experienta, original.-Este scris corect, cu alineate, semne de punctuatie si cu majuscule. La puncte slabe am scris asa:-a folosit prea multe idei in construirea textului. si la pagina 29 greselile sunt: pisicul.incontinu.de loc, zgaraie, nici-o, prosti.scol, astea, pisicul si corect suntin ordine pe care ti le-am scris pisoiul, incontinuu, deloc, zgarie, nici o, prostii, trezesc, acestea, pisoiul si la explicatie nu am scris primesc fundita?laughingkiss

| yocool99 a răspuns:

Poti sa-ti dai si uh seama...la pag 27 punctele tari sunt calitatile si punctele slabe defectele.iar la tabel nici eu nu l-am facut.