| anonim_4396 a întrebat:

'Neata TPU, intrebarea mea e urmatoarea : Daca urmez un liceu pe profil Stiinte Sociale, pot urma Facultatea de Informatica, ca apoi sa lucrez in domeniul IT?
Mersi!happy

Seriozitate daca se poate... daca nu, asta e!big grintongue

Răspuns Câştigător
| YayuK a răspuns:

De preferabil e sa faci un profil matematica-informatica sau matematica-informatica cu informatica intensiv. La facultatea de Informatica, in primul an, se face toata matematica din 4 ani de liceu(ma refer aici la matematica din timpul liceului facuta in 4-5 ore pe saptamana). Apoi, incepi sa faci cu adevarat informatica-programare si chestii. Informatica in sine presupune programare, partea de software si nu de hardware deci informatica e un fel de matematica. Daca vrei sa faci hardware(adica componente si etc) mai bine mergi la Politehnica dupa liceu. Dar oricum, daca vrei ceva in IT nu te duce la stiinte sociale. Funda? happy :*

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Pentru informatica iti trebuie mate la greu, si informatica, nu cred ca la un profil de stiinte sociale faci suficienta mate pentru ce vrei tu, din pacate...