| DeCeMaiContează a întrebat:

Ajutati-ma va rog.
Un fost coleg din generala vrea sa se transfere la liceul la care sunt eu, la acelasi profil ca mine.Problema e ca acest coleg mereu isi batea joc de mine si facea si glume proaste.Si o zis pe grupul fostei clase ca o sa ma faca de ras daca se trasnsfera la liceul meu.Eu chiar m-am saturat de bataia de joc! Baiatul asta vrea cu orice pret sa ma faca de ras! Iar acum e posibil sa fim din nou colegi, iar eu nu vreau asta nici in ruptul capului! Ce pot face in situatia asta? Va rog sa nu veniti cu raspunsuri de genul "Nu-l baga in seama" deoarece nu merge!
Va rog, ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu poti sa faci nimic, daca transferul se aproba!
Poti sa stai tu in cap si maini, tot nu poti schimba ceva, dar poti lua atitudine, iar la nevoie, sa mergi la diriginta ori director sa-l demasti daca te jigneste, sau iti face ceva.
Arata-i ca nu-ti mai este frica de el, cu prima ocazie cand iti spune ceva ori te jigneste, trage-i un pumn cat poti de tare in nas, dupa care te istoric si pleci. Nu se va astepta la asa reactie din partea ta si te asigur ca se va gandii de 2 ori inainte sa te mai necajeasca.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca te lasi jignit si umilit vei avea parte de asta mereu, daca nu de la el, va fi altul in viitor. Pune piciorul in prag si nu permite nimanui sa nu te respecte cat timp tu ii respecti. Fuga e doar o amanare.

| vanilla80 a răspuns:

Având în vedere că nici el nu se gândește la consecințe, well nu te gândi nici tu! Când eram jignit, zâmbeam și o întorceam în așa fel că îți închideam gura și nu mai aveai treabă cu mine pentru că te faceam de câcat. Sigur, s-a întamplat ca după ce am închis gura unui țăran de genu. să ajungem la bătaie, l-am lăsat să dea primul ca apoi să pot da în el până se satură și mă satur și eu, în final am ajuns la director și toată vina a căzut pe el, eu fiind jignit de către el și mai apoi lovit tot de către el, eu doar m-am apărat. Dacă nu vrei sa aplici practicile astea, își garantez că acel adolescent se simnte extrem de singur și nebăgat în seamă, are doar prieteni la școală genul mult și prost care îți este alături doar la bine, până și să îl lovești cu asta pentru el poate fi dureros, deoarece face chestiile astea pentru a fi băgat în seama happy. Pe moment va continua, dar acasă când își pune capul pe pernă se va gândi la chestiile zise de către tine și se va simnți la fel de singur și neîmpăcat.

| Ionut621 a răspuns:

Infrunta-l, dati-o parte in parte, pune piciorul in prag si numai fi o femeie.

| SnowKat a răspuns:

Uite s-ar direct la subiect tongue, chiar daca va veni in clasa ta colegii din acea clasa pe tine te cunosc mai bine si daca s-ar lua de tine sigur i-ar zice cineva sa taca, in plus daca are gura mare si jigneste nu isi va face prra multi prieteni in aceea clasa, si iti mai dau un sfat nu pune la suflet tot ce spune lumea ca persoane nesuferite sunt peste tot in lume aceea nu stiu nu-ma sa jigneasca ca asa se cred ei tari si mari dar ei stiu deja ca nu au nimic si de aceea, si in + incearca sa nu fi calcat in picioare de un nou venit in clasa si daca ii ceva cere sfaturi sau ajutor si de la prietenii tai buni sau chiar familie si profesori. Sper ca te-am ajutat un pic ^,^