| NesquikDuoSpecial a întrebat:

Niste probleme cu metoda falsei ipoteze pentru. claa a 4 a?

1 răspuns:
| HarleyQuinn a răspuns:

1.Intr-o curte sunt miei si gaini, in total 41 de capete si 96 de picioare.Cate gaini si cati miei sunt?
2.Intr-o rezervatie sunt caprioare si fazani, in total 200 de picioare si 72 de capete.Cate caprioare si cati fazani sunt?
3.La o gradina zoo sunt maimute si pelicnai, in total 8 capete si 26 picioare.Cate maimute si cati pelicani sunt?
4. Daca se asaza cate 2 copii intr-o banca, raman 8 in picioare. Daca se asaza cate 3 copii intr-o banca, raman 3 banci neocupate.Cate banci si cati copii?
5. Într-un bloc sunt apartamente cu două camere şi cu trei camere, în total 20 de apartamente şi 45 de camere. Câte apartamente au două camere şi câte au trei camere?
6. Într-un bloc sunt apartamente cu 4 camere si cu 2 camere, în total 24 apartamente şi 68 de camere. Câte apartamente sunt de fiecare tip?
7. Într-o curte sunt găini şi iepuri, în total 33 de capete şi 106 picioare. Câte găini şi câţi iepuri sunt în curte?
8.Ana a facut 10 depuneri la banca, unele de 40 de lei, altele de 70 de lei, in total 610 lei.Cate depuneri de 40 de lei?
9/In insectarsunt paienjeni(8 picioare)si carabusi(6 picioare). Stiind ca sunt 8 insecte, avand in total 54 de picioare, afla cati paianjeni si cati carabusi.
In rest, cauta si tu pe internet "probleme care se rezolva prin falsa ipoteza". FUNDA? big grin