| IonutBarb04 a întrebat:

Notele de la scoala conteaza asa de mult de cat de destept esti?

16 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Depinde la ce te referi.
Daca e o simpla intrebare, nu, daca prin asta vrei sa-ti justifici notele mici, si totusi, sa te consideri destept, atunci da, conteaza.
Notele nu arata cat de destept esti, ci cat de bine asculti profesorul si cat de mult tocesti si faci fix ce-ti spune el.
Daca iei un 10 nu inseamna ca esti capabil de lucruri mari, inseamna ca ai facut fix ce ti-a zis o persoana, adica ai memorat o chestie, ai spus-o, de multe ori, fara s-o intelegi, si aia a fost, ai luat nota de 10.
Indiferent daca ai sau nu note mari, asta nu determina cat esti de inteligent, ci doar cat de multi poti sa te "supui" ordinelor profesorului sau regulilor scolii/societatii.

| OnuOnulică a răspuns:

În ziua de azi nu, însă înainte da, conta destul de mult. Acum mai nou se dau note pe bani.

| neutrino a răspuns:

Cei cu note mari nu sunt automat si destepti, dar sigur cei cu note mici nu sunt destepti.

| MenInShadow a răspuns (pentru neutrino):

Te contrazic, nu este neaparat asa.
Cunosc persoane foarte destepte, care lucreaza cu lucruri foarte complexe, si au note mici la scoala.
Ar putea, evident, sa fie printre primii din clasa, dar nu-ti bat capul cu institutia aia, si prefera sa fie destepti in ceea ce le place.
De exemplu eu (nu ma consider destept, nu vreau sa dau aceasta impresie) ma pricep oarecum la romana, ce-i drept, imi si place, si nu mi-ar fi prea greu sa iau un 10, am luat cativa 10 semestru trecut cand am vrut sa vad daca pot sau nu, si n-a fost greu.
Dar prefer sa nu-mi bat capul cu materia aia, sa-mi vad de munca mea, si sa iau note decente de trecere.

| neutrino a răspuns (pentru MenInShadow):

A fi capabil de a face un lucru bine nu inseamna a fi destept.

| MenInShadow a răspuns (pentru neutrino):

Dar nici a nu-ti da interesul pentru scoala nu inseamna ca esti prost.
A avea note mici la scoala nu inseaman ca esti prost. Daca ar insemna asta, ar inseamna si ca scoala este singurul loc in care iti poti demonstra inteligenta, ceea ce nu este adevarat.
Sa poti sa memorezi 2-3 propozitii, sa le spui ca papagalul, si sa ti se ofere o nota de 10 nu inseamna ca esti destept, inseamna ca sti sa asculti, sa faci ce ti se spune, si sa memorezi fara sa gandesti.
Daca asta inseamna a fi destept, prefer sa raman prost.
Si a fi capabil sa faci un lucru bine, inseamna ca esti destept. Daca o persoana este as la matematica dar praf la romana, inseamna ca este prost, pentru ca nu stie romana, indiferent daca poate sa faca bine exercitiile la matematica?
Sau inseamna ca un mecanic extraordinar de bun este prost daca nu stie istoria Daciei? Nu cred, esti destept daca faci esti capabil sa faci ceea ce te pricepi, cat de bine se poate.
Sa memorezi, sa asculti, si sa executi fara sa gandesti nu te fac destept, te fac doar sclavul perfect.

| neutrino a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu incurca sensul cuvintelor: a nu fi destept, nu inseamna automat ca esti prost. Eu am spus ca cei cu note mici nu sunt destepti, nu am spus ca sunt prosti.

| MenInShadow a răspuns (pentru neutrino):

Sunt de acord, dar trebuie sa iei in considerare si persoanele care sunt destepte, dar nu interesate.
Eu nu trebuie sa incurc sensul cuvintelor, tu nu trebuie sa generalizezi, pentru ca-i oferi celui care a pus intrebarea o idee gresita.
Poti fi destept cu note mici, la fel de bine cum poti fi prost cu note mare.
Exista o gramada de posibilitati.

| neutrino a răspuns (pentru MenInShadow):

Cel ce nu stie si nu stie ca nu stie, nu poate fi decat un om prost.

| MenInShadow a răspuns (pentru neutrino):

De acord, dar ce legatura are asta cu discutia noastra?
Ce spui tu, mai "taraneste" suna ceva gen "Omul care e prost, si nici nu stie ca este prost, nu poate fi decat un om prost", chestie cu care sunt de acord.
Dar nu vad legatura cu discutia noastra.

| T0T a răspuns:

Nu. Depinde de cât lucrezi. Automat cei deștepți vor lucra mai puțin pentru un 10 decât cei mai slabi din punct de vedere intelectual. Oricum sunt si au fost o grămadă de scriitori și alte tipuri de intelectuali care la scoală aveau note slabe. Deci notele nu reflectă neapărat inteligența.

| Voidwithin a răspuns:

Nu, la scoala daca ai o memorie foarte buna si inveti o citesti o lectie de cateva ori ai nota 10 asigurata.
Crezi ca asta defineste acest cuvant?
Dex:
DEȘTÉPT adj. 1. v. treaz. 2. v. sculat. 3. v. inteligent. 4. v. spiritual. 5. abil, dibaci, ingenios, iscusit, isteț, îndemânatic, meșter, priceput, (pop.) mehenghi, (înv. și reg.) pricopsit, (prin Transilv.) prinzaci, (înv.) meșteșugăreț, practic, (fam. fig.) breaz. (Om deștept.) 6. chibzuit, cuminte, inteligent, înțelept. (O faptă deșteaptă.)
Celebritati care au renuntat la liceu

http://magazine.foxnews.com/......igh-school

Alti mari oameni care au renuntat la liceu :

Elton John, Thomas Edison, Benjamin Franklin, Bill Gates, Albert Einstein, John D. Rockefeller etc.
Aici e lista, dar trebuie sa apesi acolo next si poti vedea toata lista.

http://people.howstuffworks.com/......school.htm

Nu poti spune ca tu esti destept sau prost dupa note, asta e ignoranta totala.

| Ciumpi35 a răspuns:

La școală se notează memoratul. Nu ești bun la memorat, ai note mici.

| xXxXxCataxXxXx a răspuns:

Depinde la ce te referi big grin nu prea te caracterizeaza dar ai nevoie de medii cat mai mari si sa iei bacul pentru a ajunge mai departe big grin degeaba ai idei si te duce capul daca nu poti obtine un **** de hartie

| Miki1999 a răspuns:

Notele nu ne definesc inteligenţa. Inteligenţa constă în a face anumite acţiuni cu cap şi a vorbi cu scop.

| denisuka75 a răspuns:

Depinde. Sunt unii care au numai note de 10, pe care nu le merita si nu sunt in stare de nimic. Dar daca ai note mici nu inseamna ca esti destept.