| anonim_4396 a întrebat:

Nu am incredere in mine si ma cred inferior tuturor, nu ies cu prietenii mei, nu merg la petreceri cu ei, nu mai am iubita, nu mai fac nimic distractiv si mi-am dat seama ca eu sunt problema aici si vreau sa o iau de la inceput, sa profit de viata si sa ma distrez.Cum sa ma reintegrez din nou printre ei? Inca suntem prieteni, vorbim, ne salutam si toate cele dar nu mai e la fel ca inainte.Cum pot sa imi recapat increderea in sine si sa trec peste perioada asta de anxietate sociala si depresie?

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pentru a te ajuta, ar trebui sa ne spui si cum ai ajuns in situatia asta, sa stim unde e problema, sa stim ce sfaturi sa-ti dam.

| Donsavas a răspuns:

Antidepresivele din clasa SSRI redau încrederea în sine. Depresia înseamnă deficit de serotonina, un dezechilibru ce se corectează medicamentos. Mergi la un medic! Anxietatea socială și depresia sunt boli tratabile.

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

De unde stii astea?

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Studiez medicina si cunosc psihiatrii.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Sport. Exercitii fizice. Du-te la sala.
Ia vitamina D, iesi la soare.
Dormi bine (fiecare ora de somn in minus decat necesara este inacceptabila).
Citeste.
Asta pentru increderea de sine.
In rest, doar discuta si fii fluid, natural. De ce te-ai teme?