| sweet_1462 a întrebat:

Nu imi mai suport colegii de clasa...Sunt foarte nesimtiti, intr-adevar nu toti sunt dar majoritatea.Azi la ultima ora m-am simtit foarte rau cand isi bateau joc de mine. I-am lasta de cateva ori dar dupa aia si-au cam luato in cap.Nu pot sa le mai zic nimic cand ma jignesc pentru ca eu sunt o fata foarte timida si nu stiu ce sa le zic.Parintilor si doamnei diriginte nu pot sa le zic pentru ca imi e frica de cum reactiona colegii ca ma vor jignii si mai rau.Bine macar ca mai este putin pana scap de ei. Cel mai rau ma doare ca au inceput sa isi bata joc de mine si cei cu are ma intelegeam eu bine.

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Imi pare sincer rau de tine, dar asa se intampla in fiecare clasa, exista colegi fitosi, tupeisti dar si de treaba. Toti sunt de treaba in felul lor daca le gasesti puctul slab si sti cum sa-i iei. Si eu eram la fel de timida, acum mi-am luat inima in dinti si nu mai sunt chiar asa, dar din clasa tot cea mai timida am ramas. Fiecare evolueaza in felul sau, fie ca ne place sau nu.
Spui ca ai reusit sa iti faci cativa prieteni dar au inceput si ei sa isi bata joc de tine, ceea ce e foarte grav ca s-au lasat convinsi de ceilalti. Cel mai important e sa nu le dai importanta, sa le faci in ciuda si sa le arati ca nu te intimidezi la orice spun ei si sa nu le arati niciodata ca suferi. Nu ar trebui sa ii spui dirigintei pentru ca ea va lua masuri si ei vor rade si mai mult de tine si vor glumi pe seama ta dar mamei tale poti sa ii spui sau unei prietene apropiate, ca sa te descarci.
Incearca sa iti faci o prietena, doua, careia sa ii spui toate secretele si nemultumirile tale. Daca ea va vedea cat de buna esti si de treaba, te va integra in grupul ei de prieteni. Nu e prea bine sa fi timid, mergi la psihologul scolii ca iti va da cele mai bune sfaturi si poate asa incerci sa scapi de timiditate.
Foarte usor poti deveni si tu mai tupeista, daca te deranjeaza cineva, spune-i-o in fata si gandeste-te ca nu are ce sa se intample. Trebuie sa ai mai multa inceredere in tine, daca colegii tai vor vedea ca nu reactionezi in nici-un fel si ca le arati ca nu iti pasa de jignirile lor, nu vor mai continua cu asta.
Te pup :*, mai mult curaj nu strica niciodata. :X

9 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa depasesti timiditatea asta. Incearca sa-i ignori COMPLET> Ia atitudine. Incearca sa le castigi respectul. Cum? Nu te pot ajuta, ar fi trbuit sa ne dai mai multe detalii. Sorry sad

| blackrose269 a răspuns:

Si eu trec exact prin acelasi lucru straight face. Stiu cum e dar tu trebuie sa mergi inainte si sa nu ii bagi in seama.Daca te stiu drept "timida,nu e in stare sa zica o vorba",e si normal ca isi bat joc de tine si sunt siguri ca tu nu le vei reprosa nimic. Daca se agraveaza situatia si nu mai rezisti spune-i doamnei diriginte sau unui profesor, nu te lasa chinuita de ei. Sper sa faci ce e mai bine.A si, inca ceva:Nimeni nu e perfect.Intoarce-le celalalt obraz.Succes! Funda?big grin

| Lavy_6719 a răspuns:

Eu m-as transfera din clasa...happy

| maria_9426 a răspuns:

Buna
Am observat ca multi de aici au incercat sa iti scrie ceea ce le trece prin cap, nu sa te ajute intr-adevar.
Si eu am trecut prin asta, dar de-a lungu' timpului am invat sa fiu mai ignoranta. Nu mai bag in seama toate rautatile si minciunile spuse de toti mucosii care se cred mari si tari.
Tu fii tare, ignora-i. Prefate ca nici nu ii auzi sau vezi.
Nu ar mai trebui sa vorbesti cu ei, sunt niste nesimtiti cum ai spus si tu, persoane fara educatie.
Nu merita ca tu sa plangi sa te consumi pentru asemenea comportament neadecvat.
Dovedeste ca tu esti mai buna ca ei, ia note mai bune, si sa vezi atunci ce o sa ii supere chestia asta. Dovedeste ca tu esti buna si ei sunt rai.
Sper ca te-am ajutat cumva.
Daca mai ai si alte nalamuriri, scrie-mi in privat.
Ai grija de tine!
Pa, pa.

| Kittiii1102 a răspuns:

Off!
Si eu am niste colegi nesuferiti. Foc numai prostii si de aceea clasa mea e considerata de toata lumea din scoala o clasa proasta din toate punctele de vedere.
Pe mine ma enerveaza prietenul meu cel mai bun din clasa. Este un nesimtit, nu stie niciodata sa vorbeasca cu mine si mereu il ajut si ii iau apararea la fiecare greseala ce-o face. Sunt mai multi colegi insuportabili, nu ma jignesc pe mine dar ii jignesc pe altii si nu mi se pare drept. Stiu cum te simti. Incearca sa-i ignori pentru ca nu merita sa te superi si gandeste-te ca o sa te desparti de ei curand. Trebuie sa te tii de invatat si sa gandesti pozitiv.
Si in legatura cu cei ce au ajuns "fiare" din prieteni, ei vor doar sa fie ca restul' colegilor doar pentru a fii bine vazuti nu desconsiderati. Tu trebuie sa fi linistita pentru ca nu merita sa te agiti din cauza unor arlechini care nu stiu sa se comporte frumos.
Ai grija de tine! Bafta la scoala! >big grin

| koji567 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei.Sa te intelegi cumva cu ei.
Sper ca te-am ajutat. fundita?

| sweet_1462 explică:

Offf multumesc mult de sfaturile pe care mi le-ati dat
Lavy nu vreau sa ma mut din clasa ca mai sunt cateva luni si merg la liceu si nu are rost.
Dar stiti ce ma deranjeaza cel mai mult?
Ma deranjeaza ca ei nu ma jignesc asa de rau dar rad de numele meu de familie...defapt la compusele luilaughing si am observat ca cei care rad de mine in fata se dau drept prietenii iar apoi cand fac altii mai "jmecheri" baza fac si ei ca sa nu ii desconsidere.
Mie asta mi se pare o cfestie foarte rea, mi se pare ca cei care fac asta sunt foarte falsi.
Inca odat amultumesc de sfaturile pe care mi le-ati dat

| fulgerul46 a răspuns:

Dupa mine nici nu ar trebui sai bagi in seama mai rau cat le zici sa termine mai rau fac deci nu-i mai baga in seama

| MeAndMe1000 a răspuns:

Dupa mine ar trebui sa le zici parintilor...nu au nici un motiv sa-si bata joc de tine. Daca l-ai spune acestora,ei o sa-i ia la intrebari si nu vrei ma suferi atat,iar cei cu care te intelegeai bine, ar trebui sa-i intrebi ce au cu tine, ce le-ai facut si mai ales de ce se iau de tine cand tu nu le-ai facut nimic. Sper ca ti-am fost de ajutor si ca acesti colegi nu te vor mai tachina.