| Larisamonica a întrebat:

Nu mai pot, simt ca cedez, pe zi ce trece e mai rău. De mica nu mi-am dorit sa fi existat, parca Dumnezeu ma urăște din ce în ce e mai rău, nu știu ce sa fac i-am dezamăgit pe toți, nu ma așteptăm ca am sa trec prin asta și ca viata mea va fi asa. M-am gadit sa ma sinucid dar nici de asta nu sunt în stare, nu știu ce sa fac, nu mai suport viata asta, e prea cruda cu mine, simt ca nu mai pot face nimic nimic nu merge bine...

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Drăguță, nu mai fă tu fițe de balerină că ți-ai făcut damblaua cu vârf și indesat

https://www.tpu.ro/......ace-avort/

| dullcat a răspuns:

Ce s-a intamplat? Noi ce sa intelegem in urma acestui monolog chinuit? Voi presupune ca ce ai facut nu e asa de grav incat sa merite sa te sinucizi. Dar ar fi util sa oferi un context, pentru a primi sfaturi relevante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sinuciderea e o soluție permanenta la o problema temporara" - Phil Donahue

Psalmul 9:10
"Cei ce cunosc Numele Tău se încred în Tine, căci Tu nu părăsești pe cei ce Te caută, Doamne!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai la Dumnezeu ai salvarea.

"Căutați pe Domnul câtă vreme se poate găsi; chemați-L câtă vreme este aproape." (Isaia 55:6)

"Spune-le: ‘«Pe viața Mea», zice Domnul Dumnezeu, «că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreți să muriți, voi, casa lui Israel?»’" (Ezechiel 33:11)

" Domnul este îndurător și milostiv, îndelung răbdător și bogat în bunătate. "(Psalmul 103:8)

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, cred ca ți am mai răspuns și în trecut la întrebările puse.
Faptul a fost consumat, lasă trecutul în trecut și pregătește pentru noua schimbare, versiune a ta.
Mulți facem greșeli și crede-mă sa te jignești, urăști pentru asta, pentru momentele de naivitate / prostie nu își are rostul.
Crezi ca rezolvi ceva cu moartea?
Îți poți începe viata complet altfel ca și persoana, dar după ce mori nu ai ce sa schimbi și este păcat, crede-mă ( nu doar din punct de vedere religios, gândește-te la oamenii care se zbat prin spitale, oamenii cu probleme ( handicap, cancer, etc) pentru ca cu toate acestea își iubesc viata.
Și tu ar trebui sa faci la fel, cred în tine, mult noroc!

| AndySe19 a răspuns:

În primul rând, îmi pare foarte rău că treci prin momente dificile și te simți atât de copleșit. Este important să știi că există ajutor disponibil și că există oameni care se îngrijesc de tine și te susțin. În cazul în care te gândești la sinucidere, este important să ceri ajutor imediat.

Pentru a face față stării tale, îți recomand să discuți cu cineva în care ai încredere, cum ar fi un prieten sau un membru al familiei. De asemenea, poți să vorbești cu un terapeut sau să cauți ajutor la un centru de criză. Este important să ai în vedere că îngrijirea mentală este la fel de importantă ca și îngrijirea fizică.

Există o serie de măsuri pe care le poți lua pentru a-ți îmbunătăți starea de spirit. În primul rând, asigură-te că dormi suficient și că ai o alimentație echilibrată. De asemenea, este important să faci exerciții fizice regulat și să îți găsești activități care să te relaxeze, cum ar fi meditația sau yoga.

În cazul în care te simți în pericol sau ai gânduri suicidale, este important să ceri ajutor imediat. Poți suna la linia de criză pentru sinucideri, sau să mergi la camera de gardă a unui spital. Nu trebuie să treci prin asta singur și există resurse disponibile pentru a te ajuta.