| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Nu mai suport colegii mei de clasa! sunt om frate, se mai intampla sa iau cate un 3, 4, 5 nu pot sa fiu perfecta! cand iau o nota de genul, toti incep sa ma faca proasta si sa spuna ceva de genul : "pana si X a stiu si tu nu, cat de proasta esti! " sau chestii de genul si ma simt foarteee prost, cand spun asta, eu incerc sa glumesc si sa rad si eu, fac asta deoarece nu vreau sa para ca sunt afectata in vre un fel. si nu stiu ce sa fac, am senzatia ca sunt cea mai mare proasta de pe pamant. daca nu te descuri la anuminte materii asta nu inseamna ca esti prost! cel putin asa gandes eu. ce sa fac sa nu ma mai simt in halul asta? dau funda.

Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

Dar nu trebuie sa-ti pese de parerea lor. Daca pentru ei inteligenta inseamna notele din catalog, sa ramana asa, nu le cere nimeni mai mult. Faptul ca nu te intereseaza o materie si nu vrei sa ai 10 pe linie la materia aia nu te face prost. Nici faptul ca poti sa inveti 30000 de pagini mecanic nu te face destept. Lumea mereu va gasi ceva pentru care sa te atace, orice ai face. Nu trebuie sa dai importanta mereu.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Dar, care-i motivul pentru care nu pui mana sa inveti?
Nu te-ai saturat sa rada toata clasa de tine?
Pune mana serios pe carte si arata-le ca poti sa fii si... desteapta!

| danay72 a răspuns:

E bine ca razi,pentru ca te ajuta sa nu pari afectată, dar poti sa ceri ajutorul unei persoane care cunoaște mai bine ca tine materia respectivă și să reușești să o înțelegi. Ai zis bine, faptul că nu excelezi intr-un domeniu, nu înseamnă că ești o persoana care nu poate progresa. Toti putem face îmbunătățiri. Situația aceasta ar trebui să te facă să arăți ca poti, chir dacă ei cred ca nu. Fii tare și învinge răul prin bine. Nu te descuraja.

| AlinKun a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu a facut nimic daca invata sa demonstreze cuiva ca poate. Trebuie s-o faca din vointa ei si atat. Nu merita sa stai sa te justifici mereu in fata altora. Mereu se va gasi cineva care sa se ia de tine, nu merita mereu efortul sa stai sa le demonstrezi tuturor ca poti, asta inseamna de multe ori munca inutila pentru tine si timp pierdut. Omul este, in esenta, o fiinta solitara cu nevoi solidare. Daca ceva nu-ti aduce nicio placere nu trebuie s-o faci fortat doar pentru a demonstra lui x sau y ca poti.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru Violleta2022):

Da ma, sa stii ca daca invat 1000 de pagini mecanic, sunt desteapta...ce mentalitate ai si tu