| AjutorNeconditionat a întrebat:

Nu mai suport timiditatea și senzația ca îs pe alta planeta! Sunt amețită mereu când merg undeva mi-e rușine sa vb cu oamenii și uneori par chiar nesimțita! Inainte nu eram asa iar acum sunt o fraiera! Sfat?

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ești fraiera, tu ai anxietate socială. Anxietatea socială nu se vindeca dar poți sa o diminuezi pana la un nivel la care sa nu te mai deranjeze. Adică sa socializezi, asta trebuie sa faci, sa îți învingi teama.
Și senzația ca ești pe alta planeta e un simptom de la anxietate.

| ℓαυяα a răspuns:

Stai liniștita, nu ești deloc fraiera! Încearcă sa socializezi mai des cu cei din jurul rău și încet încet va mai dispărea din timiditate. Bafta!

| RoCkKiD a răspuns:

Gaseste un context social unde oamenii te accepta usor (gen ONGuri unde faci voluntariat) pentru ca imi pare ca pur si simplu ai nevoie sa interactionezi cu mai multi oameni sa iti dezvolti skillurile sociale.

| RAY a răspuns:

Poate ai suferit un soc emotional?

| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce timiditate vorbesti?
Uite aici ce ai declarat acum 2 zile:
"In 18 Februarie | AjutorNeconditionat a întrebat:
Sunt o persoana vesela și vorbăreață peste tot..."

Dupa cum vad eu, nu esti deloc timida, daca esti atat de vorbareata.

| sabin89 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta, sub diferite forme. Dar ceva nu prea se potriveste. Ce se întâmplă la liceu nu poţi spune că te caracterizează. Pentru că acolo stai numai câteva ore. În restul orelor, si al zilelor (că mai sunt si weekend-uri) esti veselă, vorbăreaţă, te înţelegi bine cu toată lumea; asa ai spus. Înseamnă că asta esti adevărata "tu", aceea din cea mai mare parte a timpului. Plus că mai ai si un iubit. Cu el sigur nu esti timidă. Rămâne să rezolvi cumva si problema aia de la liceu si va fi ok.

| DanyDav a răspuns:

Hei, ai incredere in tine, fii tu insuti!
Cum adica esti pe alta planeta? vreau si eu!

| Kvitrafn a răspuns:

Si eu cred ca esti o frauera

| CeFaMa a răspuns:

Incearca sa vorbesti despre asta cu cineva in care ai incredere, care te intelege. Probabil iti va da sfaturi bune.