| White_Ciocolate_1990 a întrebat:

Nu mi-a venit menstruatia de 3 aptamani, sunt virgina.ce se intampla? P.S:Am 14 ani!

Răspuns Câştigător
| Larysa13 a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistita!
Iti intarzie putin.

| White_Ciocolate_1990 explică (pentru Larysa13):

Mama este foarte ingrijorata si vrea sa mergem maine la un ginecolog, insa imi este fricasad

| Ea12345 a răspuns (pentru White_Ciocolate_1990):

Nu are de ce sa iti fie frica. Daca nu mai erai virgina si ea nu aflase inca, sau iti era teama ca erai insarcinata si de asta iti intarzie, atunci ar fi trebuit sa fi ingrijorata.E foarte bine ca mama ta e ingrijorata. SI accepta sa mergi cu ea la doctor, pentru ca doar asa poti scapa de problema asta. Eu am asteptat prea mult pana sa merg la doctor, caci cu mine cand eram micuta nu a avut cine sa mearga. Dar tu o ai pe mama ta, care se vede ca se ingrijeste de sanatea ta!

6 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Draga mea, esti inca la inceputul lungii perioade pana la menopauza, iar menstuatia ta este neregulata, ca a majoritatii fetelor de varsta ta. Dupa vreo 2 ani de la prima sangerare ar trebui sa se mai regleze, dar nu este obligatoriu. Nu tuturor ne vine menstuatia la 28 de zile. Eu am aproape 6 ani de la prima menstra si uneori imi vine si la 50 de zile. Acum sunt sub supraveghere medicala si urmeaza sa imi fac o gramada de analize pentru a descoperi de ce, iar cel mai probabil este din cauza hormonilor. Asa imi venea si cand eram virgina(activitatea sexuala mie nu mi-a reglat nimic, asa cum pretind unii) asa ca nu iti face griji. Menstruatia poate intarzia daca iei antibiotice, daca stai cu picioarele goale pe gresie. Daca totusi au trecut minim 2 ani de la prima menstruatie si vrei sa iti vina regulat, poti merge cu mama ta la mediucl de familie, care te va trimite la endocrinolog. Acolo vei face niste analize si pe baza rezultatelor iti vor da tratament. Vorbeste deschis cu cineva despre asta, nu trebuie sa te panichezi si atat, macar fa ceva sa afli care este cauza.
Multa bafta iti doresc!

| White_Ciocolate_1990 explică (pentru Ea12345):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, m-am mai linisithappy

| Elvina a răspuns:

Ai o dereglare. Se intampla mereu. Bafta!

| Alexandraa0 a răspuns:

O pai nu-i nimic pentru ca doar ti s-a dereglat