| SunshineSunrise a întrebat:

Nu știu ce sa fac. Vreau sa ies cu prietenii mei afara dar ei ies de la 20 încolo. Pe mine maica-mea ma lasă afara 2 ore de la 17 la 19. Am 18 ani, nici în fiecare zi nu ma lasă să ies și m-am saturat în fiecare zi sa vad de la copile de 13-14 ani la instastory cum sunt pe strada la 3:20 dimineata și sa aud pe strada mea copii mici la 22 seara cum se distrează. Stau în casa singura impermanenta ca ultima autista, ma duc la MC și am găsit-o pe o prietena de a mea care muncește acolo și m-a și întrebat ce am de tot vin singura. A fost odată plecata și mama de acasă și am vrut sa ma duc la o fata acasă ca dadea petrecere și a zis ca nu are chef sa vina politia pusa de maica mea după ea sa aibă probleme. Iubit nu mai am ca nu pot sa stau în afara Bucureștiului pana la 4 dimineata. Sunt in depresie total, și nu am posibilitatea sa scap de ea, practic îmi este interzis sa scap de ea din cauza maica-mii. Ce sa fac? E tânără nu e babeta d-aia sa ma facă la 70 de ani, își ridica sânii cu sutienul în sus, are arfe etc. Ce sa fac?! Nu sta nimeni sa iasă cu mine doar 2 ore, e și normal.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

" La 18 ani e și normal sa stau și eu mai multe ore afara sau pana seara, nu zic pana la 2 3 dimineata, da totuși nu sta nimeni 2 ore cu mine afara, nici un om psihopat."

Da, ai dreptate. La 18 ani si chiar mai devreme plecam cu prieteni/ele, colegii/ele la munte, la mare cu zilele cand eram in vacanta, nu mai vorbim de stat "afara" sau in vizita la amici, petreceri, etc.
Nu stiu cum te-ai pricopsit cu asa mama, dar evident exagereaza flagrant. Incearca sa pui piciorul in prag, intr-un fel sau altul, altfel vei ajunge sa ai frustrari din ce in ce mai mari si asta iti va crea probleme mai tarziu.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' tu tata nu ai? Discuta cu el. Pe de alta parte, ai 18 ani. Pa si pussy, esti majora, nu are ce politie sa cheme maica-ta.

| Holiday a răspuns:

"Cat timp esti pe banii ei, te supui."

E cel mai prost sfat pe care il tot aud pe aici. INTOTDEAUNA situatiile astea se pot negocia, in functie de tipul de parinte trebuie adoptata o anumita strategie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia nu sunt prieteni + esti foarte proasta.
Doar cei needucati stau la orele alea afara, ca nah sa nu-i prinda cu drogurile.
Parintii tai vor sa scoata din tine un om de succes, nu o mizerie.
Nu credeam ca exista asa specimene la 18 ani sa nu fie in stare sa-si faca singure banii... si sa mai aiba si figuri!
In plus, daca tot zici ca esti in depresie, arunca-te de pe un bloc, din descrierea aia tot ce va fi pierdut vor fi hainele si organele care puteau fi donate.
Ciudat cum parintii incearca si incearca sa faca din copii lor oameni, iar voi, vai ce superiori va credeti ca va drogati si beti pana lesinati la 4 dimineata, nu-i credeti, si mai aveti tupeu sa urlati ca fura PSD si nu va face locuri de munca...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Na vezi? Te-ai si activat coropijnita de 2 bani.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare de ce toti tantalaii sunt PSD-isti?! Ai vreo explicatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Am zis asa deoarece majoritatea refuza informatia primita de la scoala / nu se duc la liceu.
Astfel ei n-au parte de educatie antreprenoriala sau economie, ajungand sa n-aiba habar ca indivizii care fac firme creeaza locuri de munca, nu statul, si se incred in toate prostiile de pe net.

In plus, eu tin cu PSD deoarece e partid democratic, nu-mi pasa mie de Dragnea sau ce-o mai fi, partidele liberale ar aduce cenzura de nedescris si haosul prezent din America va fi resimtit chiar de 2 ori mai puternic aici in Romania.

Tantalaii de care vorbesti tu sunt turma de oi, au intrat in zona de confort, dar si daca ar fi altcineva la putere, desi poate n-o fura asa mult, vom avea de tras mai multe decat cu astia.

| Holiday a răspuns (pentru SunshineSunrise):

" La 18 ani e și normal sa stau și eu mai multe ore afara sau pana seara, nu zic pana la 2 3 dimineata, da totuși nu sta nimeni 2 ore cu mine afara, nici un om psihopat."

Da, ai dreptate. La 18 ani si chiar mai devreme plecam cu prieteni/ele, colegii/ele la munte, la mare cu zilele cand eram in vacanta, nu mai vorbim de stat "afara" sau in vizita la amici, petreceri, etc.
Nu stiu cum te-ai pricopsit cu asa mama, dar evident exagereaza flagrant. Incearca sa pui piciorul in prag, intr-un fel sau altul, altfel vei ajunge sa ai frustrari din ce in ce mai mari si asta iti va crea probleme mai tarziu.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Hai sa nu ne punem singuri diagnostice ca na...stii cum e.
Ce politie sa vina draga mea? Daca ai 18 ani, inseamna ca esti majora, esti majora- politia nu se implica.
Oricum, e viata ta...ar trebui sa te lase s-o traiesti, mai ales ca ai si 18 ani...chiar nu stiu.

| Jannah a răspuns:

Pai eu de la varsta mea am voie sa stau afara cat vreau, cand petrec vin si a doua zi acasa, inca ma vad acolo printre multi altii, lipsit de probleme si nedand declaratii. lasa depresiile astea inchipuite, eu scap de depresie cu o fanta light si o guma.