| gabriela10 a întrebat:

Buna tuturor!

Am si eu o problema.Ma puteti ajuta?
As vrea sa invat sa vb mai bine in lb. engleza dar nu stiu ce sa mai incerc.Cand sunt acasa si citesc cu voce tare simt ca pronunt binisor, insa in fata altor persoane sunt groaznica! In scris insa, ma pricep.
Stiti vreo solutie?(in afara de vizionarea filmelor fara subtitrare, exersarea cu o prietena/prieten).
Dau fundita pentru cea mai buna modalitate de a invata.
MS.

Răspuns Câştigător
| ChocaholicBi a răspuns:

Este foarte usor. Citeste pe wikipedia despre orice vrei tu in engleza, daca nu intelegi un cuvant traduce-l si tine-l minyte sau noteza-l undeva. Pe google traducere poti da sa vezi cum se pronunta acel cuvant pentru ca sunt cuvinte mai greu de at seama cum se pronunta ca si tought, tight, sigh... Stiu ca nu are nici-o logica, dar functioneaza. Eu anul trecut eram fericita ca luam un 7 la engleza si am citit cate un articol de pe wikipedia pe zi si acum cred ca un 9 am si in rest numai 10. Sper sa functioneze si cu tine! Pa si spor la lucru!

1 răspuns:
| Liviu a răspuns:

Eh eu cu 9 clase( la scoala deloc nu stiam engleza)
Am invatat`o din jocuri
Engleza de 'balta' cum se spune.
Dar ma descurc foarte bine chiar pot spun ca nu am probleme
Inteleg aproape orce
Dar de vorbit imi e putin dificil dar totusi fara scoala...si sa o inveti asa din ' auzite ' eu zic ca e ok ^^