| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce se întâmplă cu mine nu am incredere in nimeni nici macar in mine, problemele ma complesesc, toata lumea parca are ceva cu mine, toata lumea ma critica, jignesc, mint si la toate trebuie sa tin piept doar ca sunt momente in care cedez si numai gasesc cale de scapare, simt cu pierd totul de sub control si plang si nu ma pot opri cateva ore bune, chiar daca sunt baiat/barbat pana la varsta de 20 de ani am trecut prin prea multe probleme si discutii si certuri cu diferite peraoane am impresia ca si fata pe care o iubesc si suntem împreună de 3 luni am impresia ca ma minte nu regasesc incredere in nimeni ce sfat imi da-ti?

Răspuns Câştigător
| sprezero a răspuns:

Omule bun, ia o pauza...
Da soarele, mergi in natura, odihneste-te, ia-ti o pauza bine-meritata.
Ai nevoie sa te linistesti cateva zile, sa te regasesti, sa iubesti soarele, florile, raul cum curge, linstea sub cerul noptii, toate acestea...
Ai incredere in tine, ai incredere in ea, comunicati putin, mergeti impreuna la o iesire in natura, undeva numai voi. Luati o pauza, opriti-va oleaca in timp pentru voi insiva, mergeti la o manastire pe varf de munte.
Ganduri bune!
Sus inima!

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

1 invata sa scrii.
2. toata lumea are probleme dar majoritatea oamenilor nu se plang asa ca tine peste tot. uitati-va la mine. vai nu mai pot grea e viata. 20 de ani si ai trecut prin prea multe probleme si certuri? cu cine? cu profa de engleza?

| Eldonkr1 a răspuns (pentru peperonies):

Frate esti bun fix de critica ta am nevoie! Daca nu te poti abtine macar da o solutie concreta... daca nu treci peste

| peperonies a răspuns (pentru Eldonkr1):

Solutie concreta la ce? Ai venit cu "am probleme". Ce ineamna am probleme si toata lume are ceva cu mine? Mai vag de atat puteai sa zici ca am mici inconveniente. Sunt oameni care isi pierd casa, traiesc pe strada si isi revin. Ceri solutii concrete la probleme vagi.

Hai sa iti dau un raspuns cum ai pus tu intrebarea.

Solutia evidenta e sa fii mai puternic si sa treci peste toate. Ce inseamna asta? Absolut nimic. Exact ca si intrebarea ta.

| PersonajFictiv a răspuns:

Parerea altora despre tine, nu schimba ceea ce esti tu, de asta tu esti singurul care trebuie sa stie cum e, tu trebuie sa iti cunosti identitatea, apoi, daca nu iti place cum esti, schimba acea trasatura/trasaturi, care te fac sa fii mai putin bun fata de cum ai putea.
1.Nu te mai plange incontinuu, i-ati o foaie de hartie, scrie pe acea foaie toate probleme tale, apoi gandeste-te la solutii. Poti cauta pe net, multi oameni au avut problemele tale si au scris de cum au scapat de ele intr-o carte.
2.Cauta solutia la acea problema, iar daca chiar nu exista solutii (o problema fara solutie e sa ai o boala de care nu ai nicio sansa sa scapi - e un exemplu, sa intelegi ce inseamna sa nu existe solutii) accepta situatia - investeste energia in a accepta ceva ce nu poti schimba, daca nu faci asta, o sa iti pierzi timpul si sanatatea.
3.Investeste toata energia ta, pe solutiile respective.
Gen, daca nu ai un job care iti place, nu mai sta toata ziua si te gandii cat de aiurea te simti la acel job, ca altii au alte job uri si sunt fericiti cu ele si tu esti un amarat.Gandeste-te toata ziua la ce ai putea face sa iti gasesti un job mai bun, care sa iti placa, si actioneaza in directia aia.Nu mai pierde energia aiurea,foloseste-o.
Ideea e ca, daca te gandesti tot timpul la probleme tale, o sa fii mereu depresiv, daca o sa te gandesti la solutii, o sa scapi de depresie in timp si de probleme.
Incearca sa aflii motivele pentru care te certai.Nu esti tu de fiecare data vinovat.
Afla motivele pentru care te critica lumea.
Fii atent la ce valori ai. Esti las, mincinos, arogant? Daca da, schimba astea.
Una din problemele tale e increderea in tine.Cauta pe net cum ai putea sa faci ceva in legatura cu asta.Cauta,gaseste,aplica si pastreaza ceea ce functioneaza.
Bafta.