| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cu ce sa incep. Nu mai suport societatea in care traim, e plina de prosti care nu isi dau seama ca is controlati de majoritatea lucrurilor din viata lor. Ma rog, ca sa ajung la subiectu legat de categoria in care am pus intrebarea, chestia e ca nu pot sa relationez cu nici o persoana de sex opus. De fiecare data cand incerc sa vorbesc cu o fata sau ea vorbeste cu mine incep sa discut despre lucruri care nu tin de viata de zi cu zi, subiecte interesante de altfel, daca ar avea bunul simt sa ma asculte si sa gandeasca putin. Toate ma vad ca un ciudat, un nebun, un tocilar, ati prins voi ideea. Cand vorbesc cu mine se comporta normal dar pe la spate barfesc cat cuprinde. De o vreme a inceput sa nu mai imi pese, parca ma indepartez de realitate, de tot si de toate, ajung sa uit ce se intampla in anumite zile. Daca ati fost in situatia asta si ati scapat, ajutati un suflet pierdut.

Scuze de post-ul de 2km si mersi ca l-ai citit.

21 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Bre',uite care e problema... Dacă tu spui că Pământul e pătrat, e normal ca lumea să te vadă ca pe ultimul ciudat. Eşti diferit de restul lumii şi asta naşte ură şi invidie. Încearcă să găseşti persoane ca tine.Şi apoi socializează.Eu am spus că vreau să merg descultă la 4 dimineaţa. Logic, lumea crede că sunt nebună.Dar cine mă înţelege zâmbeşte şi vede ceva normal în asta. Înţelegi ce spun? Ai nevoie de oameni ca tine.Nu e nimic rău în a fi tocilar, poţi să spui o idee genială pe care nu oricine e capabil să o înţeleagă.E de apreciat. Învaţă să nu mai ţii cont atât de mult de părerea altora şi să te bazezi decât pe tine.Ţi-a cam scăzut încrederea în tine şi asta nu e bine.Lumea e ca un arc fără săgeţi.E mai important ce crezi tu decât ce cred ei.Plus că nu ei trăiesc în locul tău. Învaţă să dai replici la momentul potrivit.
P.S. Post-ul de 2 km? Ai spus doar 5 fraze şi nu mulţumi pentru un sfat gratis.

| syd a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Asta e problema. Nu gasesc pe nimeni si nu stiu unde sa caut.

| neutrino a răspuns:

Societatea in care traiesti cuprinde si prietenii tai, si familia ta si noi toti de pe acest site. Oare cu totii suntem prosti, iar tu esti singurul cel destept?

| syd a răspuns (pentru neutrino):

Nu prea am prieteni. Nu am frati, verii mei nu sunt de varsta mea, deci nu prea am cu cine sa relationez. Nu am facut pe nimeni de aici prost in mod explicit. Am zis doar ca e plin de ei. Pentru mine plin nu inseamna 100%. Nu vreau sa sugerez ca eu sunt singurul destept, ci ma macina faptul ca nimeni nu se chinuie sa priveasca lucrurile dincolo de aparente. Parca toti traiesc aceeasi viata dupa acelasi tipar.

| neutrino a răspuns (pentru syd):

Oamenii destepti au puterea sa iasa din tipar si nu traiesc in mocirla caracteristica gloatei.

| SkyPilot a răspuns:

Nu stiu exact unde e problema: este in societatea plina de prosti, sau la omul superior din turnul de fildes? Era o vorba: daca doi iti spun ca esti beat, du-te sa te culci!
Ia fetele asa cum sunt iar daca nu poti, rezolva-te singur. Ia incearca sa vorbesti despre ce vor ele in loc sa le umpli mintea cu abstractii sterile si vezi, se imbunatateste ceva?

| sofisis a răspuns:

Ca sa poti sa ai succes in societate trebuie sa fii capabil sa vorbesti si cu un psihanalist si cu un boschetar.
Trebuie sa ai o anumita adaptabilitate si faptul ca tu refuzi sa ti-o creezi mie imi da de inteles ca ai o parere mult prea buna despre tine.
Orice om e inteligent. Ca unii sunt mai mult ca altii, asta e alta discutie. Dar inteligenta e nativa. Daca ar fi prosti si nu ar avea pic de inteligenta nu ar fi in stare sa traiasca. Ar fi asemeni celor cu sindrom Down...in lumea lor, neintelegand nimic altceva.
Fetele....cu fetele e alta treaba. Fetele trebuie cucerite, flatate, complimentate, facute sa rada. Nu te poti astepta ca o fata sa fie atrasa de tine ca ii reciti din Kant sau ca ii explici teoria lu nu stiu cine, ca ti se pare tie super. Imagineaza-ti ca lumea ar fi putin altfel si ca o fata ti-ar vorbi cateva zile la rand NUMAI despre...nu stiu, pantofi, genti si briz-briz-uri. pentru ca astea i se par ei interesante. TU ai putea suporta atatea dezbateri pe tema asta?
Ca si concluzie, o fata niciodata nu o sa vrea, mai ales ina dolescenta, sa se gandeasca la nemurirea sufletului si sa i se explice matematic teoria relativitatii. Ea vrea sa se distreze, sa rada, sa petreaca. Daca tu nu te poti adapta chestiilor de acest gen, nu inseamna nici ca ai tu o problema, nici ca toata societatea e inculta.
Inseamna pur si simplu ca fiecare om e diferit si ca ceea ce tie iti place nu e ceva general valabil.
Nu mai fi extremist si nu mai acuza societatea pentru lipsa ta de integrare in ea. Fii mai liber si mai deschis. Fa ceva nebunesc. Mergi descult pe strada, imbata-te o data doar asa ca sa vezi cum e...traieste orice experienta normala pentru varsta ta atata timp cat nu te pune in pericol. Daca poti evita pentru totdeauna tigarile si drogurile..super. Sunt inca cateva milioane de oameni care au facut-o.winking

| syd a răspuns (pentru sofisis):

Asta este, eu imi voi urmari credinta in continuare. Imi pare rau ca am dat de inteles chestiile astea despre mine. Mersi de raspuns.

| Teardrop a răspuns:

Dacă ai o obsesie bolnavă pentru illuminati, pe care încerci să ţi-o impui în faţa fetelor în cel mai agresiv mod, atunci ele nu te evită pentru că sunt proaste, ci pentru că tu eşti probabil obsedat de ideea cum să suntem controlaţi şi aproape îndrăgostit de un anumit vlogger român.

Dar, să ştii, chiar sunt multe proaste.

| syd a răspuns (pentru Teardrop):

Sunt indiferent fata de illuminati si nici nu urmaresc nici un vlogger, fie roman sau strain.

| Teardrop a răspuns (pentru syd):

Atunci îmi cer scuze. De obicei ceea ce îi face pe oameni să te respingă sau să evite conversațiile cu tine (nu cu tine, zic în general) e că îți impui prea agresiv punctul de vedere.

| Deliiiia a răspuns:

Buna! Mediul extern este pentru om o oglindire a interiorului lui. In primul rand mi se pare nedrept sa afirmi ca traim intr-o societate de prosti si sa generalizezi acest fapt. Mai degraba cred ca tu ai o problema, insa egoul tau prefera sa dea vina pe cei din jur pentru capacitatile tale deficitare de socializare. Omul se caracterizeaza si prin inteligenta emotionala, care e un factor important in succesul acestuia si consta in capacitatile de relationare.
Cred ca traiesti multe situatii de respingere, situatii pe care tu insuti ti le atragi din pricina acestei rani si astfel adopti identitatea fugarului, indepartandu-te treptat de cei din jur pentru a evita sa mai ai parte de astfel de experiente.
De ce iti acuzi mai exact colegii?(ca sunt nedrepti, cu doua fete, prea putin inteligenti...etc)
Cum te simti cand acestia au acest comportament fata de tine?

| 1cristian1990 a răspuns:

Cat de greu e sa ii demonstrezi prostului ca e prost, nu o sa reusesti niciodata...si sa stii ca sunt foarte multe femei nesimtite si prosteeee. Poate nu ar trebui sa te uiti ca e frumoasa si ca se imbraca nemaipomenit, poate ar trebui sa analizezi lucrurile si sa iti cauti una mai modesta care poate nu e asa de frumoasa, dar care isi vede de treaba, are ceva in cap, invata la scoala, etc! Si societatea e ok, sunt de toate categoriile si barfa face parte din caracterul omului prost care nu stie sa abordeze un subiect in discutie si e prea las ca sa vina sa iti spuna in fata lucrurile, preferand sa vorbeasca cu altii si facandu-le o parere proasta despre tine daca sunt la fel de prosti ca cel care barfeste! Daca intalnesti oameni care barfesc pe cineva la tine fi sigur ca si tu vei fi barfit la randul tau de acel om! Propun sa inchei relatiile cu el si sa fi doar cunostinta!

| dani2404 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine. Parerea mea e ca daca cineva vrea sa te asculte, nu conteaza subiectul, fiind la inceput incerci sa vezi daca va intelegeti, ce va place etc. Dupa vorbiti despre viata de zi cu zi.

| eduard1 a răspuns:

Câţi ani ai?

| anamary a răspuns:

Ok...tu dai vina pe societate si pe fetele din ziua de azi ca nu te asculta, ca sunt inculte, etc.Te-ai gandit oare vreodata ca TU atragi aceste fete...ca TU ai acces doar la aceste fete?
Fetele interesante, frumoase in adevaratul sens al cuvantului, inteligente, amuzante si pasionate umbla si ele cu baieti pe masura lor.Nu cu tocilari care stiu doar sa memoreze fraze din carti ci cu barbati adevarati, care sunt pasionati de o anumita activitate,care se axeaza pe un anumit domeniu,care isi iubesc munca, barbati amuzanti si puternici. Daca in jurul tau vezi doar fete inculte inseamna ca e ceva gresit la tine pentru ca fetele inculte nu alearga dupa intelectuali, te asigur!
Revizuieste-ti comportamentul, fiecare e responsabil de ce atrage in viata lui, nu societatea nici fetele.

| syd a răspuns (pentru anamary):

Problema nu e ca nu sunt fete culte in jurul meu. Cult nu inseamna inteligent. Sunt destule fete culte in jurul meu, majoritatea de fapt. Problema e ca nu poti aborda un subiect mai aparte intr-o discutie cu ele. Pur si simplu nu poti. Se pierd, incep sa rada, te intreaba daca esti bine. Nu inteleg de unde scoti faptul ca as fi "barbat". Reiese chestia asta din intrebarea mea?

| Anaad a răspuns:

Nu esti pierdut, poate doar putin ratacit. 'Toate' suna a generalizare. E foarte bine ca nu iti mai pasa, inseamna ca nu esti dispus sa faci compromisuri, sa iti faci mintea sa sangereze discutand despre banalitati, de dragul unui chicot. Probabil trebuie sa fii mai atent la cei din jur, si sa descoperi persoane cu interese asemanatoare, sau cel putin mai open-minded. De obicei, se 'mascheaza' si ele, pentru ca au patit ca si tine. Multa bafta!

| syd a răspuns (pentru Anaad):

Am un singur prieten in adevaratul sens al cuvantului pe care il stiu de vreo 3-4 ani. Chestia e ca deja a devenit anost sa vorbesc cu el. E aproape ca si cum as discuta cu mine insumi, daca excludem aspectul fizic. Problema e ca el e dispus sa se coboare la nivelul celorlalti si sa faca toate tampeniile care sunt la moda in generatia asta. In afara de el nu am gasit nici o persoana de genul asta. Cel mai mult ma deranjeaza ca nimeni nu are rabdare sa ma asculte, desi vor insistent sa le povestesc despre mine chiar daca le zic ca nu o sa le prea surada subiectu. Destul de paradoxal. Mersi de raspuns!

| Hazzard a răspuns:

Inceputul postarii tale este irelevant, decat daca te referi ca lumea e superficiala si nu proasta. Tinand cont de restul postarii, ti-as sugera sa fii mai deschis in ceea ce priveste societatea, fa-ti niste prieteni cu care sa te intelegi, sa iesi prin oras si sa incerci sa te adaptezi, sa socializezi. Lumea in care traiesti nu o poti schimba fie ca iti place fie ca nu. Nu poti obliga pe nimeni sa te asculte sau sa iti ofere atentia lor. Cum tu ai dreptul sa te exprimi asa au si restul dreptul sa fie indiferenti. Iti urez noroc si o seara buna.

| syd a răspuns (pentru Hazzard):

Chestia e ca nu suport sa vad ce a ajuns sa insemne socializarea in ziua de azi. Sincer sa fiu, majoritatea oamenilor din jurul meu fumeaza, beau, se drogheaza si gasesc lucrurile astea interesante si cred ca ii valorifica. Ce barosani is ei cu tigara in gura si cu doza de bere alaturi. Cat despre droguri, nu cred ca un om e inteligent daca are nevoie de droguri ca sa aiba experiente placute, desi recunosc ca am simtit si eu nevoia sa imi intru mai adanc in creier, sa ma descopar mai bine prin muzica combinata cu psihedelice, dar inca am reusit sa ma abtin. Multumesc de raspuns, si iti doresc si tie o seara placuta in continuare.