| mihai1997 a întrebat:

Nu stiu sa aplic uramtoarea chestie sau de fapt urmatoarele chestiilaughing) funda
Se considera functia F:R-R, f(x)=6-3x.
a) Reprezentati grafic functia f in sistemul de coordonate x0y.
b) Determinati nr real p care punctul A(p, p+4) apatine graficului f.
O alta problema: 2. Se considera expresia E(x)=2 - 8 supra x+2) : x(patrat) -4x+4 supra x(patrat) -4, pentru orce nr real x, x=diferit de 2

Răspuns Câştigător
| ciprian1997 a răspuns:

La pentru a inlocuiesti x cu ce numar vrei tu tu de exemplu de la f(x)=6-3x inlocuiesti x cu 2 si iti da f(2)=0
la b stii ca A apartine lui Gf => f(p)=p+4
dar f(p)=6-3x=>p+4=6-3p=>4p=2=>p=2/4=>p=1/2.

la a doua e destul de mult de scris da foloseste si u formulele de calcul prescurtat ca dupa aceea se simplifica.
Funda?

4 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Pai intersectia iese cam asa...
ox:A(2, 0)
oy:B(0, 6).
Mai departe nu prea stiu...
Hai scrie rapid pana nu iti sterge intrebarea!

| PerfectLife a răspuns:

2)E(x)=2-8/x+2 X (x+2)(x-2)/(x-2)patrat
apoi simplifici si iti ramane E(x)=2-8=-6