| Mitchi a întrebat:

Nustiu ce sa fac. M-am saturat de viata, as vrea sa mor, nu mai pot! Nu mai pot trai in lumea asta! Sunt mereu in depresie din cauza colegilor mei prosti de la scoala, a unui baiat care nu ma suporta iar eu il plac, iar acum sa se umple paharul diriginta a pus ochi rai pe mine si pot spune ca nici eu nu o suport!"Prietena mea cea mai buna" e de rahat...nu stiu ce sa fac.In fiecare zi sunt in depresie mai ales in timpul saptamanii(scolii). Va rog dati-mi un sfat! Ce as putea face sa nu mai fiu asa? FUNDA!:*

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa o abordezi direct pe diriginta ta(am zis direct, nu nepoliticos) si sa vorbesti la randul tau deschis cu ea.Cat despre prieteni, vin si pleaca. Cei care pleaca inseamna ca nici nu au fost.Cat despre baieti, dragostea cu sila nu se poate.Stii ca nu te place? Pai atunci nu te mai agata de el pentru ca dai in penibil. Iar colegiioh go onAsa sunt peste tot crede-ma

| Dariana a răspuns:

Ai incredere in tine ca o vei scoate la capat cu asta.Stii "Cine rade la urma rade mai bine", si tu vei fi ceea care va rade la urma. Colegii tai poate ca sunt invidiosi pe tine, de asta se comporta ca niste prosti.Cu diriginta incearca sa rezolvi lucrurile pentru ca niciodata nimeni nu va pune elevul mai presus de profesor. In legatura cu tipul pe care il placi, da. l incolo, inseamna ca esti prea buna pentru el:*Pune ochii pe altul, altul cu care sa te intelegi si sa te merite.Prietenii mai gasesti, de obicei parintii sunt pr buni, daca stii cum sa. i abordezi. Sper ca te.am ajutat!>big grin

| Morphine21 a răspuns:

Muta'te la alta scoala.
nu'i mai baga in seama dai dracul de retardati ce te doare pe tine in cur de ei.
mai sunt si alti baieti pe lume.
sunt destule fete dar mai bine imprietenestete cu una mai timidawinking nu cred ca ar avea tupeu sa te barfeasca
si app scoate si u vorbe despre colegii tai

| LexUTz a răspuns:

Se mai intampla si la case mai mari! Nu iti fie teama sa consulti un psiholog! Eu nu inteleg de ce unele persoane cand aud de psiholog se gandesc la oameni nebuni. Psihologia este o stiinta care se ocupa de psihicul uman asa cum sportul se ocupa de conditia fizica.

| S_6864 a răspuns:

Pai nu stiu cum ai putea sa scpai. oricum eu te inteleg. e greu sa schimbi starea asta si sfaturile precum "priveste viata cu alti ochi." sau "nu baga in seama" pentru. mine nu sunt de folos pentru. ca e greu de asemenea sa nu iti pese de ce zice lumea.sunt intr-adevar multe momente in care sa intampla sa nu iti pese dar atunci cand imprejurarile te aduc aproape de aceia care iti fac rau e inevitabil sa nu te simti prost.in orice caz aceasta stare o sa-ti treaca in vreo saptamana, mie asa mi s-a intamplat de multe ori, asta pentru. ca probabil te plictisesc gandurile despre acele persoane si s-ar putea sa ai o depresie pentru. altceva. mi-e imposibil sa ghicesc viitorul dar iti dau un sfat: eu cred ca e bine sa iti placa aceasta stare pentru. ca intr-un fel te descarci foarte mult si agungi sa te saturi de acele probleme de care o sa uiti cu timpul.

| sNukki a răspuns:

Daca ai nevoie de cineva cu care sa vb sau care sa te asculte, te pot ajuta...
Prin aceasta stare am trecut si eu, dar Dn-zeu fiind sus m-a ajutat mult, prin faptul ca am cunoscut o pers care pentru care as face totul.

Incearca sa fii mai optimista... o sa iti trimit id meu de Y! M printr-un PM

| icebaby_3743 a răspuns:

Fii mai indiferenta si nu lua spusele altora la inima, lumea din ziua de azi stiu numai sa birfesca da la ei sub nas nu se uita.Nu lua in serios si mergi mai departe fara a privi in urma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu m-am saturat de viata la fel ca si tine toti sunt in potriva mea si imi vrea raul si nu stiu ce sa ma fac cue sa-i cer ajutor.

| Anne_9510 a răspuns:

Stiam un citat care se potriveste foarte bine si anume: "if you want to be happy, be."
Fericirea ca stare de spirit ar trebui sa depinda de tine, nu de altii.
Bucura-te pentru fiecare lucru marunt, incearca sa faci lucruri care iti plac, scapa de negativism, incearca sa nu te lasi atinsa de rautatea celor din jur (e greu, stiu dar macar fa-i sa creada ca nu te afecteaza, asa vor inceta).
Doar tu poti sa iesi din starea asta, totul e sa vrei.
Si nu mai spune ca vrei sa mori, lucrurile astea vin si trec, nu e bine sa te lasi asa doborita, in viata o sa ai lucruri mai grele de infruntat. Fi puternica!

| Tofix a răspuns:

Poi incearca sa te calmezi sa vezi viata cu alti ochi. Lasa-i pe colegi sa zica sh sa faca ce vor ( crede-ma ca si eu am niste handicapati de colegi ) si in legatura cu prietena ta spune-i in fata ce nu-ti convine. Incearca sa te schimbi.Zambeste mai mult big grin