| vampyre a întrebat:

O intrebare(cam ciudata ) : deci fiti atenti: voi credeti in vampiri? credeti ca exista asa ceva? daca ar fi ar putea fi transformat cineva in vampir?
stiti povesti auzite, metode sau altceva in legatura cu ei?
o sa dau si fundita, astept cat mai multe raspunsuri.mersi!

Răspuns Câştigător
| RaLuX_5234 a răspuns:

In istoria criminalistica exista o serie de cazuri in care ucigasii si-au supus victimele unor ritualuri vampirice. Acesti agresori au fost diagnosticati cu multiple tulburari psihice, ei comportandu-se ca niste vampiri si, uneori, chiar identificandu-se cu acestia.
Sindromul Renfield, numit si vampirismul clinic, este o afectiune psihica rara, in care bolnavul se simte constrans sa consume sange. Aceasta tulburare mentala, identificata de psihiatrul Richard Noll in 1992, nu apare, totusi, in Manualul diagnostic si statistic al bolilor mentale (DSM). in conformitate cu terminologia actuala folosita in psihiatrie, sindromul Renfield este clasificat ca schizofrenie sau parafilie.
Sindromul poarta numele personajului Renfield, din romanului lui Bram Stoker, Dracula. Renfield este un bolnav psihic care consuma insecte, convins ca va absorbi forta lor de viata. El incepe sa se hraneasca cu organisme mici si trece, progresiv, la fiinte mai "puternice" - pasari, pisici, sperand ca va acumula tot mai multa energie. Persoanele care sufera de sindromul Renfield traiesc cu credinta ca pot obtine un soi de putere sau de rezistenta, prin consumul de sange.
In cazurile clinice, prima manifestare a bolii apare inca din copilarie, provocata de experienta unui accident cu pierderi de sange. Atunci baiatul sau fata descopera ca a-si "linge ranile", a-si suge sangele este ceva interesant si placut. Astfel, bolnavul ajunge la a doua etapa, "autovampirismul", iar apoi la "zoofagie". Cel mai avansat stadiu al bolii este adevaratul vampirism, trecerea de la consumul de sange animal la cel de sange uman. Cei mai multi ajunsi in acest ultim stadiu, aflandu-se in imposibilitatea de a-si procura "hrana", se furiseaza in spitale de unde fura perfuzii sau eprubete cu sange uman destinat analizelor.
Cele mai celebre cazuri de bolnavi cu sindromul Renfield au fost criminalii in serie Peter Kurten, Richard Trenton Chase, John George Haigh. Toti au fost supranumiti de ziarele vremii "vampiri". Deci, intr-un fel existahappy

9 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu stiu ca nu exista... dar ar fi tare sa existe :
as vrea sa ma muste damon din the vampire diarieslove struck

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Nu cred, doar ca se fac prea multe filme si seriale. Cum ar fi The Vampires Diares, True Blood, Twilight, etc.

| Delire a răspuns:

Sincer nu cred, vine de la vlad tepes care tragea oamenii in teapa, si dupa asta s*au format diferita povesti cu vampiri.sunt mituri :*

| Nirvana a răspuns:

Doua calugarite merg cu masina prin Transilvania(?) cand un vampir sare pe capota masinii. Sora Maria intreaba:
-Ce sa fac?
Sora Edvochia:
-Porneste stergatoarele...
Zis si facut, dar vampirul nu pleaca.
-Stropeste-l cu apa de spalat parbrizul e apa sfintita!
Vampirul tot acolo...
Mai departe Sora Edvochia:
-Sora Maria arata-i crucea:
Sora Maria se da jos din masina si zice:
-Crucea matii! Nu te dai odata jos de pe capota?!

a o intrunire a vampirilor, soseste un vampir cu gura plina de sange si le spune celorlalti:
-Bai, vedeti voi staulul aceea de colo?
-Da.
-E, am mancat doua oi de acolo.
Dupa un timp mai vine un vampir, cu toata gura si obrajii plini de sange.
-Hei voi, vedeti voi casa aceea?
-Da.
-Am mancat trei porci de acolo.
Mai apare un vampir mai mic, cu fata intreaga plina de sange, avea sange si pe cap, si spune:
-Vedeti voi turla bisericii de colo?
-Da.
-E, eu n-am vazut-o...

Si nu. Vampiri care sug sange, se transforma in liliac, nu umbla la lumina pentru ca razele soarelui ii arde sau alte porcarii nu exista. happy

| Sky_6013 a răspuns:

Hmm.pai nu stiu. eu crdbig grin asa umplicutzz. da nu poti sa te transformi(nici nu as vrbig grin).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista : pentru detalii alex_bad_boy27

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt vampir dar nu vreau sange pot manca usturoi ce vreau eu povestile sunt doar mituri si nu nu fac bazalaughing alex_bad_boy27 idu meu

| bianca2011 a răspuns:

Nu cred in vampiri dar stiu ca daca un vampir te musca devii vampir pe vaci

| ynna_4898 a răspuns:

Ca sa raspund tuturor intrebarilor tale.vampirii nu sunt acele personaje dragute care apar in filme.sunt spirite rauvoitoare care te fac sa crezi ca ei chiar exista.vampiri=strigoi.sunt unele persoane care ajungeau sa faca ocultism din dorinta de a intalni unul. dar de fapt veneau spirite rele. o poveste ar fi:3 fete de liceu prin ani 80 din strainatate fermecate de cartea dracula au apelat la stinntele ocultului pentru a dat de ei.asa au ajuns la masa de ocultism si au invocat un vampir. ceea ce le-a raspuns a fost un spirit rau ce s-a dat drept prietenul lor.si au inceput sa vorbeasca din ce in ce mai des cu el.acesta le-a facut cunostinta cu asa zisi prieteni vampiri.pana o fata din cele 3 a inceput sa aiba o idila cu unul din ei.acesta spunandu-i ca in trecut au trait o poveste de dragoste foarte frumoasa. dar dupa un timp fata a recunoscut ca vampirul venea seara la ea si vorbeau pana tarziu si ea in schimb ii dadea sange.prietenia a durat pana cand acestia au inceput sa le ameninte ca le vor omora.bineinteles ca au renuntat ai mai cauta dar acestia tot apareau pana au fost la preot si le-a facut un fel de exorcizari deoarece vampirul intra in asa zisa sa iubita si acestea s-au speriat rau.deci nu e nimic frumos in a vrea sa cunosti un vampir.