| anonim_4396 a întrebat:

O sa incerc sa fiu cat mai scurt si cat mai la obiect...

Suntem colegi de clasa si colegi de banca de 3 ani de zile.
Tin sa precizez ca suntem super buni prieteni, poate chiar cei mai buna relatie din liceu baiat-fata.
Am aflat in urma cu mai mult timp ca ea m-a placut in clasa 10-a, cand si eu o palceam, dar nu am mai apucat sa-i spun nimic pentru ca ea isi facuse deja o alta relatie.
In urma cu putin timp a fost majoratul unui prieten, acolo am dansat cu ea si eram foarte apropiati, foarte insemnand FOARTE.
De atunci am zis ca trebuie sa-mi recunosc mie insumi in primul rand ca imi place foarte mult de ea si ca mi-as dori mai mult decat o relatie de prietenie.
A urmat majoratul meu in urma cu cateva zile, a fost totul foarte frumos pana la artificii cand ne-am sarutat.Ne-am sarutat in acea seara, ne-am mai sarutat la o petrecere si dupa am continuat pana ieri cand am avut o discutie cu ea legata despre noi.
A spus ca crede ca ar fi cazul sa ne oprim pentru ca e o fire dificila si nu vrea sa ma raneasca, la care a mai adaugat si faptul ca suntem super buni prieteni si nu crede ca poate fi mai mult de atat.
De placut inca ma place, mi-au spus-o colegii care au vorbit cu ea, in mare parte am ipresia ca ii este frica de BAC si ca relatia noastra de prietenie sa nu se strice.
Si acuma sunt confuz, ma gandesc ca sunt prins intre friendzone si relatie si nu mai stiu ce si cum as putea sa actionez.
Imi place super mult de ea si ma simt aiurea cand ma intreaba lumea daca suntem impreuna sau ca ne sta mult prea bine impreuna.

Tin sa precizez ca pana ieri a fost foarte fericita, nu o mai vazusem asa fericita de foarte mult timp, iar azi era la un pol opus.De vorbit am vorbit, relatia de prietenie pot spune ca a ramas neschimbata, dar de aici incolo nu stiu cum sa mai procedez.
Imi doresc mai mult de o relatie de prietenie si pot sa ma abtin de la foarte multe ca sa ramana totul ok intre noi si sa nu incepem sa ne certam din diferite motive stupide.

Va rog frumos daca aveti vreo idee nu ezita-ti sa o scrieti, m-ar ajuta sa stiu mai multe.Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| WhiteLover a răspuns:

Salut happy e frumos ce se intampla intre voi, ma refer la faptul ca ati ramas buni prieteni chiar daca s-au intamplat unele chestii intre voi. Poate chiar de asta se teme si ea, sa nu strice prietenia dintre voi. Vorbeste cu ea dar neaparat fata in fata si spune-i ca tu iti doresti o relatie cu ea, te gandesti mereu la ea si mai spune-i ca vrei sa fiti impreuna doar cu conditia ca aceasta prietenie sa ramana intacta, sa puteti vorbi in continuare exact ca inainte.Da-i garantia asta pentru ca mai mult ca sigur ea isi doreste asta si asa o mai linistesti.Nu iti fie frica sa ii spui ce simti, ea tine la tine din moment ce a fost atat de intima cu tine, asa ca nu renunta.

| bozioru a răspuns (pentru WhiteLover):

Nu pot sa renunt, nu-mi sta in caracter in primul rand, dar nici nu vreau sa ma fac prea de cacao in fata ei, sa par un mielusel dupa.
Si de vorbit vorbim fata in fata, ma gandeam ca ar fi fost ideal sa o invit la o cafea ceva dupa scoala si eventual sa-i iau si un trandafir si sa-i spun tot ce am pe suflet in asa fel incat sa o atinga la inima.
Totodata ma gandesc ca nu ar fi prea ideala ideea asta in conditiile in care ieri mi-a dat acel mesaj thinking

| WhiteLover a răspuns (pentru bozioru):

Tu incearca ce ti-ai propus pentru ca deja ai facut tu primul...sau sa zic primii pasi. Daca nici asa nu merge atunci las-o balta, cum spuneai sa nu ajungi apoi de fraier.ce sa zic, sper sa mearga si anunta-ma sa stiu cum a iesit happy

| bozioru a răspuns (pentru WhiteLover):

Eh, e de bine...happy
Suntem foarte apropiati in continuare, mult mai apropiati ca inainte, iar, mai nou am aflat ca ar vrea o relatie numai ca ma mai lasa putin avand in vedere ca eu, ca orice baiat, mai am niste apucaturi copilaresti uneori thinking

| WhiteLover a răspuns (pentru bozioru):

Asta e problema baietilor in general, nu prea stiu sa fie seriosi cand o fata simte nevoia sa se bazeze pe ei.bine,dar asta nu inseamna ca trebuie sa fi toata ziua ca la biserica, doar sa simta ea ca poate sa vorbeasca si serios cu tine cand are nevoie.deci se pare ca aproape ai reusit, felicitarile mele happy

7 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Stai de vorba deschis cu ea, asa puteti rezolva mult.
Nu lua de bun chiar tot ce spun colegi, sau ce le spune ea acestora.
Poate ii e teama de bac, si asteapta sa treaca peste asta. Poate ii e teama ca daca incercati o relatie de cuplu, dupa aia nu veti mai fi in stare nici sa va salutati. Depinde de voi, dar doar stand serios de vorba o sa ajungeti la o concluzie. Multa Bafta!

| bozioru a răspuns (pentru antimulte):

Am vorbit legat despre prietenie, si mai in gluma mai in serios i-am aruncat o chiftea de genu "Totul depinde de cum ne vorbim si de cat de mult avem grija ca totul sa fie cat mai ok."
Am uitat sa spun ca si ea a spus ca m-a placut in clasa 10-a, iar legat de asta, nu cred ca o fata se saruta cu vreun baiat, pasional mai multe zile la rand daca nu vrea ceva de la el.
O sa mai vorbesc oricum zilele astea cu ea, de aia am si cerut aici o parere, sa am cateva idei si ca sa stiu la ce sa ma astept.

| unknøwn a răspuns:

Hai să-ţi zic ce cred eu.
Există 2 posibilităţi:
1. Tipa nu caută relaţie. Te-a mirosit că eşti un fătălău în căutare de relaţie, frustrat de faptul că-i singur, ea nu vrea relaţie, simplu. În viaţa oricui există perioade în care n-are nevoie neapărat de relaţie.
Sau 2. Nu eşti destul de bun pentru o relaţie,ceea ce e perfect normal.
Nici eu nu vreau relaţie cu o tipă care-mi place,care arată bine,care are o personalitate calumea,cu care mă înţeleg bine,căreia i-aş trage-o în draci,pentru că pentru relaţie caut ceva mult mai mult de atât,astea din descrierea de mai sus e la ordinea zilei,vreau ceva diferit,special.
Mă rog, eu îs elitist. Poate alţii nu.

Ai o şansă să deveniţi prieteni cu beneficii, cam aşa simt. Depinde de tine cum joci cărţile. dacă le joci, sau te plafonezi.
Dacă nu vrei asta, dă-i next.
Baftă!