| briquette a întrebat:

Oare sunt eu de vina?
Din clasa a V-a m-am mutat la alta scoala si nu prea am mai tinut legatura cu fostii colegi, insa peste putin timp am inceput sa vb cu o fosta colega cu care nu prea ma aveam bine in I-IV. Am inceput sa ne vedem, sa vb zilnic si asa am ajuns cele mai bune prietene, insa pe langa ea mai aveam o prietena (colega de clasa) la fel de buna (asta prin clasa aVII-a). Toate bune si frumoase pana cand prietena mea (din cls) si-a gasit iubit (rom, tot in clasa cu noi) care nu prea ma suporta si m. a lasat pentru el, la sfarsit de an au venit in parc gen sa ma bata (nu m.au batut) etc.oh go on Am ramas cu cu cealalta. Am intrat apoi in clasa a VIII-a atasandu-ma de alta colega care intre timp a devenit si ea o prietena la fel de buna. Si-a gasit si ea iubit... in prima faza ea a fost oke dar dupa revelion se cam indeparta... si asa m. a lasat si ea. eu ramanand in continuare prietena foarte buna cu fosta colega ceea ce rezulta o prietenie adevarata. In vara, eu am avut un iubit, insa prietena mea cea mai buna (fosta colega) se cam dadea la el, vazand astea am taiat legatura cu ea. In toamna ne-am impacat. prin februarie si-a gasit ea iubit. La scurt timp am iesit in parc cu ea, prietenul ei si varul prietenului ei. Dupa vreo 2 saptamaani m-am pus impreuna cu varul prietenului ei. Dupa o luna ne-am despartit el fiind cu una care a fost la mine in liceu. Prietena mea nu mi-a fost alaturi cand a avut loc despartirea (incepusem sa tin la el), iar in urmatoarea perioada se cam racise de mine, cand o intrebam dc mi. o baga p.aia ca si eu am facut asa vara trecuta (dar eu am avut motiv). In fine acum o saptamana vroia sa fie totul ca inainte intre noi etc. acum iar e rece nici un semn nimic nimic si ce sa vad ca i. a dat like la starea civila pe fb actualei lu` fostul`.
Ma intreb oare chiar nu exista prietenii adevarate? In totii anii astia ne-am mintit singure?
si ceea ce doare cel mai tare este ca parintii imi spun ca e vina mea ca nu am eu parte de prietenii adevarate ca cine stie ce fac eu si ele nu mai vb cu mine. Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Maothecat a răspuns:

Sa stii ca si eu ma aflu intr-o situatie similara cu a ta. Desi prietenele mele se dau adevarate nu sunt asa! Am doar o singura prietena in rest nici una dintre presupusele mele "prietena" nu este adevarataoh go on i nfine.Nu este vina ta! Pur si simplu acea prietenie adevarata se distruge pe zi ce trece.

| briquette explică:

Am uitat sa zic ca am gasit o conversatie intre fosta colega si prietena din a VIII-a in care vorbeau despre mine nu pot sa zic ca ma vorbeau de rau, dar nici de bine oricum.

| llliii a răspuns:

Paidin punctul meu de vedere ele sunt vinovate...am si eu o prietena(bff) din a V-a si a avut si ea iubit dar nu m-a lasat din contra atunci chiar ieseam mai des dar acum prietena prietenei mele are iubit( daca nu ar fi fost prietene mea(bff) langa ea nici nu il cunostea ca actualul iubit al prietenei prietenei mele este bun prieten cu fostul prietenei mei... poveste lunga si ea (prietena prietenei) s-a schimbat de cand are iubiti are multe figuri adica mai multe decat avea si oricum nu este vina ta dar daca dai de o prietenie adevarata ai grija de ea si nu ii da cu piciorul ca o sa regreti mult dupa ea

| gloria7 a răspuns:

Nu-i vina ta, asa sunt toate fetele, cind au iparteaza de prieteubiti se prietenele lor, relatia find pe primul loc. incearca sa nu acorzi prea multa atentie cestor lucruri