| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! Cam de 2 saptamani am palpitatii la inima si simt ca ma doare in jurul ei.Dar faza este ca persista cam...toata ziua.Si acum 3 saptamani am facut si un atac de panica.Nu am mai facut unul niciodata.Eu nu fumez.Nu mai ca trec printr-o perioada mai stresanta.Am 19 ani.Deci mi s-a cam terminat cresterea.Nu ar putea sa mai fie acele dureri numite "durerile cresterii". Deci ce credeti ca ar putea fi?

3 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

De ce nu mergi la cardiologie?

| Giulia97Anna explică (pentru Florentina9210):

Am zis ca poate e din cauza stresului...

| OoBunnyoO a răspuns:

Corpul nostru continua sa dezvolte cativa ani dupa ce cresterea se incheie. Dupa cresterea in lungime cutia toracica va continua sa se dezvolte in latime si poate sa se dezvolte pana la 20 si ceva de ani. Prin urmare, muschii intercostali te pot durea din cauza ca ti se dezvolta cutia toracica. Daca durerea este acuta si intr-un singur punct atunci cel mai probabil este vorba de un junghi intercostal. Palpitatiile pot fi cauzate de stres si sa nu aiba o legatura reala cu junghiurile pe care le ai. Poate fi vorba de un cerc vicios: ai niste junghiuri intercostale, te sperii, incepi sa ai palpitatii, incepi sa respiri mai des, pulsul iti creste, punand tensiune pe inima, muschii intercostali vor fi nevoiti sa lucreze mai mult, deci durerea se va amplifica, tu te vei speria, inima iar incepe sa bata mai repede, iti creste iar pulsul, respiri iar mai des etc.

Totusi, ca sa fii sigura ca nu este vorba de niste probleme serioase poti merge la un cardiolog.