| Andrei101010 a întrebat:

Ofer funda! Peste o luna o sa zbor a treia oara cu avionul.Si nu stiu cum se procedeaza cu bagajul de cala pentru ca cand am fost ultimele dati am avut doar bagaj de mana.Deci sunt chiar confuz.Stiu ce trebuie si ce nu trebuie sa pun in el.Dar cum fac? Dupa ce aterizez trebuie sa il astept? Sau cum?

Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

Pai cand intri in aeroport, mergi direct la biroul unde se declara bagajele. O sa-ti cantareasca bagajul si apoi o sa ti-l puna pe o banda si dus a fost, de acolo il preiau ei. Si abia apoi te poti duce sa faci check-in-ul, fara grija lui. Bagajul nu trebuie sa cantareasca mai mult de 23 de kg *sau 25 in ambele cazuri, depinde de companie*.
Dupa ce s-a terminat zborul si iesi din avion, intri in aeroport si cauti sau intrebi pe cineva despre locul unde vin bagajele. De obicei acolo unde se aduna lumea si isi asteapta bagajele. Este o sala cu o banda lunga in centru. Dupa ce tipii care se ocupa cu asa ceva incarca bagajele pe banda, banda porneste si bagajele incep sa circule prin fata oamenilor. Uita-te cu atentie care este bagajul tau si ia-l de pe banda. Pune neaparat un semn distinctiv pe el, sa-l recunosti usor, lipeste ceva.

| Andrei101010 explică (pentru Lina1993):

Multumesc mult! Era exact ce aveam nevoie sa stiu!

| Lina1993 a răspuns (pentru Andrei101010):

Ma bucur ca te-am putut ajuta! big grin

| Andrei101010 explică (pentru Lina1993):

As putea sa imi scriu numele pe bagaj?

| Lina1993 a răspuns (pentru Andrei101010):

Da, poti! chiar sunt unele geamantane care au un fel de "patratel" deja cusut unde scrie Name:... / Adress:... Dar daca nu ai unul de genu', poti sa scrii tu. Sau sa lipesti o etichetawinking

| Andrei101010 explică (pentru Lina1993):

Multumesc din nou! happy