| BluESchool a întrebat:

Am o problema mare si am nevoie de parerea voastra.Am avut o prietena foarte buna. A inceput sa nu ma mai suporte deoarece uneori eram cam repezita.Sia facut o prietena foarte buna, zicea ca eu sunt geloasa pe fata aceea si asa ne certam...Am inceput de la un timp sa ne batem, iar ea imi punea piedici ca sa cad si sa imi rup oasele.Plangeam mereu si sufeream.Ma facea de ras la toata scoala si numai suportam. M-am mutat in a2a banca deoarece port ochelarii si nu vedeam bine in a4a, dar stateam acolo ca sa aiba o colega de banca.Am facut pacturi cu colegii si am lasat-o pe acea fata in banca cu noua ei cea mai buna prietena. S-a certat si cu ea fosta mea cea mai buna prietena.Parintii amandurora nu le lasa sa mai fie prietene.Fosta mea buna prietena a ramas singura in banca, acum plange ca n-are colega de banca, vrea sa stea iar cu mine, a pus toate colege sa ma convinga sa fiu iar prietena cu ea, dar cand ma gandesc cate mi-a facut, cat am suferit nu vreau sa ma mut in banca cu ea. M-a jignit, m-a facut de ras si altele.Stau cu o fata in banca care nici o fata din clasa no suporta si mi-e frica ca dupa sa nu ma suporte si pe mine sau sa numai fie prietene cu mine fetele din clasa ca am facut pe acea fata sa planga.Mama nu ma lasa sa stau in banca cu ea pentru ca am ochelari si vad mai vine din a2a banca.Nu stiu ce sa fac, am nevoie de niste pareri crying Funda pentru parerea care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| PufffRozzz a răspuns:

Buna Anca,
Eu consider ca daca te vei muta din nou cu asazisa ta prietena este o greseala, asa ii arati ca intr-adevar atunci ai fost geloasa, iar acum alergi cu bratele deschise inapoi la ea. Din moment ce s-a folosit de tine odata, acum vrea sa o faca din nou.
Prin toate chinurile prin care ai trecut ar trebui sa iti fie invatatura sa stii ca aceste persoane trebuie tratate cu indiferenta, sa o lasi sa sufere cum ai suferit si tu.
Iar, daca fetele nu vor mai vorbii cu tine, putin te intereseaza, pur si simplu fa-ti alti prieteni la alte clase, si iti petrece pauzele cu ei. NU ii arata slabiciune cum vad ca ai de gand sa faci.

Fii puternica si nu lasa persoanele de genu acesta, sa te manipuleze. Acum a dat de greu prietena ta, si acum alearga la tine, NU o ierta, fiindca nu merita. Si eu am avut acest gen de prietene si dupa ce a dat-o gres cu cealalta, a venit la mine. NU am iertat-o si acum ii pare rau, si inca vrea sa fim prietene, dar acum i-am spus ca eu nu sunt bataia de joc a nimanui. Trebuie sa stim cum sa ne comportam cu aceste persoane.

Succes! In concluzie, eu cred ca sa te impaci cu ea, nu este o idee buna!

1 răspuns:
| Aly_9916 a răspuns:

Ca prima optiune este sa ganedsti pozivit dar nici prea prea ca daca e sa ii mia dai o sansa poate sa te faca de ras din sti cum se spune unele lacrimi pot fi de crocodil ca eu zic sa o iei incetu cu incetu si sa testezi terenu