| Denyyy888999 a întrebat:

Ok,deci este baiatul asta cu care vorbesc. El vorbeste cu mai multe fete si in fine, il consider doar un prieten si are si iubita dar nu asta e problema. Problema e ca mereu doar mie imi spune despre fetele de care ii place si chestii din astea. Ce ar trebui sa insemne asta? Ar trebui sa ii spun iubitei lui? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| SiA31 a răspuns:

Depinde de cât de apropiată ești de cei în cauză, adică el și iubita lui.
În mod normal, ți-aș spune să nu te bagi, pentru binele tău.
Dar moral și uman vorbind, punându-te în locul respectivei, parcă tu ai cam vrea ca cineva să îți spună dacă ar știi că iubitul tău e în asemenea ipostază.
Din punctul meu de vedere, sfatul meu cel mai sincer este să îi atragi diplomat atenția și să iei atitudinea de amica, spunându-i : "Uite, nu te supăra, dar pe mine chiar nu mă interesează de cine îți place, cu atât mai mult în contextul în care ai și iubită. Nu mi se pare normal față de respectiva un asemenea comportament. Și nu cred că ți-ar conveni dacă ea ar face la fel." Și poți să mai adaugi că alta, în locul tău, i-ar fi spus deja fetei despre situația asta, dar tu preferi să îl trezești pe el la realitate, înainte să îl trezească realitatea.
Iar din partea mea, transmite-i că prin atitudinea lui, multe suflete sunt distruse și să nu uite de Karma ^-^.

Răspuns utilizator avertizat
| SiA31 a răspuns (pentru AngelErmin):

Karma e un fenomen care are loc în momentul în care faci ceva rău, iar acele lucruri ți se întorc la un moment dat. Se merge pe premiza "cum dai, așa primești".
Cât despre distrusul sufletelor. Crede-mă happy sunt oameni care îți pot face atât de mult rău, încât mai bine ți-ai dori moartea decât să te "doară" sufletul în asemenea hal. Nu-ți doresc să treci prin asta happy pentru că un om care a trecut prin asta, nu va mai fi niciodată la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| SiA31 a răspuns (pentru AngelErmin):

Inima e doar un organ, puiule happy. spunem că iubim cu inima, pentru că fără inimă, nu am mai avea viață happy
Dar, de fapt, sufletele sunt cele care trăiesc toate sentimentele în decursul vieții happy Și când spun toate, pornesc de la iubire, bucurie, ură, dezamăgire și până la distrugere happy

Răspuns utilizator avertizat
| SiA31 a răspuns (pentru AngelErmin):

Fiecare cu opinia lui. Eu o am pe a mea, tu o ai pe a ta, și o respect ^-^
Și distrugerea poate fi de mai multe forme. Dacă vrei să vorbim biblic, însuși Dumnezeu spune prin Biblie, că sufletul poate fi zdrobit happy
Conform DEX, sinonim pentru zdrobit este distrus, nimicit.
Habar n-ai cât rău pot face oamenii. Crezi că dacă într-adevăr există Dumnezeu, El creează psihopații și criminalii?
Nu, puiule. Monștrii sunt creați de oameni. Un copil violat la 6 ani, un copil care și-a văzut mama ucisă, o fată care este obligată să se prostitueze, o mamă care este forțată să facă avort. Oamenii aștia nu vor mai fi niciodată normali. Și sufletul ăsta distrus al lor, combinat cu creierul care e incapabil să perceapă anumite trăiri de la o vârstă fragedă, formează psihopați, criminali și monștrii happy
Dar. îmi place că ai un punct de vedere. Citește ceva cărți de psihologie. sau filme psihologice, dacă nu îți place să citești. Cred că ți-ar plăcea. și cine știe?! Poate vei ajunge la alte concluzii.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| SiA31 a răspuns (pentru AngelErmin):

Eu cred că de aia există liberul arbitru. Nu știu cine a provocat focul din Australia (tind să cred că nu a pornit singur) și de asemenea, nu știu cine a creeat Corona Virusul, pentru că din nou tind să cred că nu a apărut peste noapte, dar. să considerăm adevărată ipoteza că Dumnezeu nu există. Atunci cine e de vină pentru ele? happy

Răspuns utilizator avertizat
| SiA31 a răspuns (pentru AngelErmin):

Nu cred că te poți baza pe ideea "nu văd, nu există", pentru că nici aerul, nici sentimentele nu pot fi văzute și cu toate astea știm că ele există. Și oricum, e o reacție reciprocă. Ca să dovedești că iubirea există, implicit afirmi că și ura există. Deci ca să afirmi că Dumnezeu nu există, trebuie să ai o dovadă că nu există. Sunt lucruri care se implică unele pe altele.
Părerile sunt împărțite. Galilei și Newton credeau in Dumnezeu, pe când Einstein și Hawking nu credeau. Toți erau fizicieni și se bazau pe știință happy. Cine știe cum au ajuns fiecare din ei la aceste concluzii?!
Totul e în funcție de concepțiile și trăirile fiecăruia.

Cât despre faptul că. "te urăsc toți fără să faci nimic" laughing. Poate doar ai impresia că nu le faci nimic, pentru că ție ți se pare absolut normal. Cum poți fii sigur că nu le faci nimic dacă nu știi ce îi deranjează la tine? Ca să "urăști" pe cineva, trebuie să ai motive bune. happy
Ți-am spus. Citește câteva cărți de psihologie. Cred că te vor ajuta să te dezvolți mai mult intelectual. Sunt cărți deștepte ^-^

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru AngelErmin):

Oamenii te urăsc probabil pentru că ești isteric, bolnav psihic și suferi de obsesia că ești deștept când ești de fapt foarte, foarte prost. Comentariile tale mă fac să vomit. Daca aș sta o zi în pielea ta cred că m-aș sinucide. E trist că te poți să te suporți așa. Dacă ai măcar 1% respect pentru propria ta persoană, și ar trebui sa ai din moment ce te autocaracterizezi că fiind foarte deștept, du-te la psihiatru. E numai spre binele tău. Pari genul de tâmpit care ar sări la bătaie pe stradă din senin. Nu ești corect și nici sincer, pentru că nu poți gândi obiectiv. Dacă nu vrei psihiatru, măcar izoleaza-te de restul lumii. N-avem nevoie de așa ceva.

| Denyyy888999 explică (pentru SiA31):

Se pare ca baiatul ala ma placea si dupa putin timp dupa ce am scris intrebarea s-a despartit de iubita lui. Acum sunt impreuna cu el=)

| SiA31 a răspuns (pentru Denyyy888999):

Să ai grijă. Dacă s-a despărțit de ea pentru tine. Poate se va despărți și de tine pentru o alta.
Nu îți oferi încrederea cuiva care poate nu e demn de ea.
Ai grijă de tine! Pusicei! kiss

| Denyyy888999 explică (pentru SiA31):

Nu s-au despartit din cauza mea. Fosta lui era prea geloasa si nu se mai intelegeau iar eu am fost mereu acolo sa il ascult. Atat =)

| SiA31 a răspuns (pentru Denyyy888999):

Atunci mă bucur pentru tine. Sper să fii fericită! ^-^

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce treabă ai tu cu iubita lui? El te folosește ca ștergătoare de picioare la suflet. Ai un rol bun în viața lui, ar trebui să te plătească pentru asta. Dar de ce ar face-o, dacă tu îi oferi gratuit rolul de preș din fața ușii?

Răspuns utilizator avertizat
| DanTeSkies a răspuns:

Faptul că îți spune lucrurile astea înseamnă că are încredere în tine. Dacă tu dorești să îi spui iubtei lui aceste detalii, ține strict de tine, dar probabil că te vei certa cu el dacă o vei face. O decizie simplă, vă păstrați prietenia și încerci să îi spui doar lui ca nu e ok ce face, sau îi spui iubitei lui și riști să îți strici prietenia cu el.