| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci sunt la gimnaziu si sunt cel mai bun din clasa...doar ca sunt altii care iau 4 in teza la mate si nu le pasa ajung acasa si parintii le iau iphone 5..eu care am avut pana acuma media generala numa` 9.91 nu primesc nimic sad Si mai important e faptul ca pe ei nu ii cearta parintii cand iau o nota mica..Cateodata ma intreb de ce mai ma stresez atata cu scoala asta? Altii(colegii mei) nu se straduiesc deloc si au tot ce poftesc...Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Juiceee a răspuns:

Asta inseamna ca lor nu le pasa de scoala, ca au parintii planuri mai "importante" cu ei, cum a mai spus cineva, au relatii si chestii.

Daca tu nu primesti un telefon performant poate insemna ca parintii tai nu si-l pot permite, pune-ti asa problema. Nu incearca nimeni sa te pedepseasca, ci poate nu sunt banuti pentru asa un telefon.

Daca nu este asta, atunci parintii tai sunt genul de oameni care cred ca atunci cand iei note mari, asa este normal. Nu gresesc, sa stii. Mergi la scoala pentru a invata, si tu asta faci. Materia invatata la un obiect este destula sa iei nota 10la o lucrare, nu 4 sau 5 cum iau altii. Tu faci ce este normal, inveti, chiar daca in ziua de astazi nu mai pare "normal" sa iei o nota mare la o materie care trebuia sa fie studiata. Poate parintii tai nu vor sa te rasplateasca pentru ca inveti pentru ca asa li se pare ca trebuie sa faci si mi se pare normal.

Incearca totusi sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ca iti doresti si tu un telefon performant sau orice altceva iti doresti. Apoi intreaba-i daca au posibilitatea sa il cumpere. Daca spun nu, nu te supara pe ei si fi atent, nu fa comparatii cu cei din clasa ta. Poate ei (parintii colegilor tai)au mai multi banuti sau pur si simplu sunt genul de oameni care ar intra in datorii pana in gat sa cumpere ceva scump, doar ca odrasla lor sa fie "in rand cu lumea". Inca ceva iti spun, un asemenea telefon costa chiar foarte mult, si daca esti mic probabil ai tai se gandesc ca nu esti destul de "mare" pentru a avea nevoie de un telefon performant.

Mergi si vorbeste cu parintii tai si nu te supara pe ei, incearca sa ii intelegi. Nici un parinte nu vrea sa isi vada copilul suparat din cauza ca nu ii cumpara chestii putin cam scumpe.

Succes!

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai relax, rasplata o sa vina in timp. Si pentru tine, si pentru parinti ca nu ti-au dat toate alea la botu' calului.

| Uvuvwevwevwe a răspuns:

Pai, gandeste-te ca tu, in viitor vei ajunge sa iti cumperi pe banii tai un iphone si vei avea un loc de munca lejer si bine platit, pe cand ei vor lucra in constructii sau in alte locuri. Continua sa inveti. big grin

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sebastian2014 a răspuns:

Tu crezi ca ei au tot ce isi doresc? mai gandeste-te odata: ce iti doresti mai mult sa ai un iphone sau sa ai o minte sclipitoare si sa poti obtine cu ajutorul ei mult mai mult decat un iphone. Crede-ma ca orice farama pe care o inveti, intr-o zi, nu stiu in care, iti va fi de folos. O zi frumoasa! happy

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Si la mine e cam la fel.Dar la ce-ti trebuie iPhone 5 sau Samsung Galaxy S5 cand o sa apara peste 2-3 ani altul mai bun? Oricum aia care iau 4 si 5 nu le pasa de scoala fiindca parintii au bani si relatii si le aranjeaza un loc de munca bun. Poate chiar in locul lor.