| adaaaa a întrebat:

Okey, stiu ca intrebarea asta mergea pusa pe categoria sanatate sau sport dar....Deci sa incep cu inceputul am o mare problema am 13 ani si am 57 de kg inaltimea 1, 62 nu stiu ce s-a intamplat cu mine timp de 2 ani m-am mentinut in forma adica 37-43 de kg tot timpul, iar acum dintr-o data BOOOOM s-au pus pe mine, pot sa zic ca din august 2012 pana acum in prezent am acumulat 10 kg, ba mai multe. Am tot incercat sa slabesc diete de toate dar nici un efect mama mea a slabit din pacate pentru ea 3 kg intr-o saptamana fara sa tina diete sau sa faca sport si eu m-am ingrasat 3 kg intr-o saptamana avem aceleasi kg iar ea are 35 de ani X_x.Nu stiu ce sa ma mai fac chiar incerc sa slabesc dar nu pot. Heeeeelp! si dau funda, a da era sa uit, sunt o mare fana a dulciurilor, as vrea sa ma bag pe ceaiuri cu toate ca stiu ca nu e bine, dar alta alternativa nu am, astept raspunsurile!

Răspuns Câştigător
| Chocolateiseverything a răspuns:

Dulciurile sunt marea problema. Dar daca renunti la dulciuri (macar mananci o data pe saptamana, daca chiar nu poti, dar asta nu inseamna ca atunci mananci atatea dulciuri cat ai pierdut toata saptamana daca intelegi ce vreau sa spun happy )
- Dimineata mananca iaurt, fructe, cereale cu lapte, evita sucurile cu acid sau dulce.
- Iar seara incerca ceva la fel de usor, iar apoi daca mananci de ex la ora 17 dupa ora 18 sa nu mai mananci nimic. Se spune ca seara nu mai faci atata efort ca ziua ( mama mea a luat mult in grutate din cauza ca ea mananca mereu seara cate ceva, chiar dupa ora 21. )
- Dietele nu ajuta deloc! Daca tii diete mai rau te ingrasi. Profa mea de romana slabeste cand e stresata, ea a incercat sa tina diete dar apoi s-a ingrasat mult mai mult dar apoi si-a dat seama ca ea cand invata sau e stresata slabeste mult dar na nu cred ca asta e valabil la toti. Deci uita de diete
- Si mai e ceva : NU e bine sa manaci sa te saturi. Creierul si corpul tau au nevoie de mancare pentru energie. Nu le trebuie vreau ''3kg'' de mancare pentru energe ci nici prea putina nici prea multa. Atunci cand manaci PREA mult o parte din mancare se pune si ramane pe corp.
Sper ca ti-am fost de folos :* Funda? ^-^