| anonimaalee29 a întrebat:

Oriunde ma duc toata lumea ma critica si ma marginalizeaza...si eu din aceasta cauza imi pierd din increderea in mine, nu ca as avea prea multa. Toti ma critica pentru aspectul meu fizic si unii chiar nu imi cunosc personalitatea. De mic copil patesc asta si din cauza aceasta ma inchid in mine si nu prea socializez.
Ce solutii as avea sa trec peste? Stiu ca indiferenta e cea mai buna solutie, insa sunt sensibila si mereu auzind lucruri de rau despre mine nu pot sa le ignor.
Cand ascult muzica si cand citesc ma calmez. In rest nu mai am alte variante. Niste solutii?
Nu vreau raspunsuri gen "esti un copil, iti va trece" sau "du-te la psiholog". Am fost la psiholog si nu am rezolvat nimic.Am o varsta destul de mare si chestiile acestea continua.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultă muzică și citește!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai prins si tu tot intre plebe. Zau asta e problema lui 2018: plebea n-are habar de nimic si acuza, critica etc. pe cei de li se par lor, si strict lor, "antisociali" (nestiind decat sa bea, fumeze si asculte manele n-au habar ce inseamna cuvantul) si va cauzeaza voua stres sau pierdere de incredere in sine... Ia incearca tu sa te inchizi complet si devin-o introvert ca si mine si hai pe privat sa vorbim... 100% sanse sa avem multe in comun. Multi acum la licee patim asa dar si tu fiind inteligent nu vezi un anume motiv sa te imprietenesti cu animalele, din cate vad eu laughing

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta daca vrei am putea vb mai multe

| CelCarePriveste a răspuns:

Psihologu' nu te rezolva! Multi nu pricep asta. El te calauzeste spre rezolvarea problemei, dar tu parcurgi drumul. In leg cu ce zic aialalti, gandeste te ca atat ii duce capusoru laughing Nu ti fa nervi aiurea

| Neyter a răspuns:

Stiu cum e sa fi jignit din ori ce punct de vedere, eu sunt caracterizat datorita pareriol celorlalti deslre mine, la scoala sunt ca si fraieru pe care il pot bate toti, dar eu am invatat sa ignor, chestilea astea ma motiveaza sa ma schimb
Din clasa 1 colegii aveau o parere proasta despre mine si m-am schimbat mult de atunci ( fizic si mental) dar ei au tot aceeasi parere asa ca am inceput sa cred ca nu eu sunt de vine ci ei pentru parerea creata despre mine.
Tot ce iti pot sugera este sa incerci sa ii ignori ori cat de greu ar fi si incearca sa te schimbi, sa schimbi grupul sociala (adica sa cauti prieteni care te inteleg).
Lasa-i pe oameni sa-si faca ce parere vor, dar tu trebuie sa stii care este parerea TA despre tine.
Nu te schimba cum vor ceilalti, schimvate cum crezi tu ca e mai bine si nu mai fi asa inchisa in tine pentru ca nu iti face bine
Incearca sa scrii deslre starea ta si s-ar putea sa te mai calmezi.
Sper ca te-am ajutat si imi pare rau sa aud ca sunt alti in sitautii de genul