| Anonimafaranume123456789 a întrebat:

Pai...imi urăsc sora mai mare in fiecare zi mai mult, nici nu stiu cu ce sa incep.Sora mea e mai mult de cat o scorpie, fitoasa.Mereu ma trage de păr și imi da palme dacă nu fac cum vrea ea.I-am spus mamei si a certat-o dar asta nu o opreste sa continue tot asa.Eu i-am tinut mereu secretele dar ea niciodată. Vorbisem cu un băiat pe care nu-l cunsoteam iar el zisese bună si eu bună iar cand sora mea a vazut s-a dus la mami si i-a arătat mesajele zicând că eu nu sunt cuminte. Mama nu cunoaște bine internetul si a zis ca o sa imi ia telefonul si cartela dacă mai vorbesc cu necunoscuti.Pe sora-mea care e mai mare cu 3 ani o crede sfânta ce sa mai. Chiar dacă ea înjură in fiecare zi si vorbeste cu toți străinii de 20-25 de ani.Eu niciodată nu am spus-o mamei fiindca nu am vrut să-i fac problema iar dacă i-as fi spus mamei sora mea ar fi băgat o scuza incat sa o creada pentru totdeauna. Mereu ne certam fiindca ma pune pe mine sa fac curat sau sa pregătesc masa si ea sa stea pe telefon.Mama nu isi da seama de lucrurile astea chiar dacă-i spun in fiecare zi.Tot copilul ei drag ramane.Ma simt prost si ma face sa plâng in fiecare seara.Ce as putea face, nu am voie să fac cunoștință cu nimeni fiindca imi umbla pe telefon si vede(am parola la el) dar pune alți oameni sa imi dea mesaje sa ma prinda ca le raspund.Ieri au început să își bată joc de mine mama si sora mea fiindca am întrebat-o cand mergem la oraș. Ele au spus că ce vreau sa ma întâlnesc cu vreun băiat pe acolo sau? M-am simtit prost ca au spus asta.Iar eu vorbesc cu cineva doar sa imi treaca supărarea ca de iubire nu am parte din partea mamei si a surorii mele. Tatăl meu vitreg e la servici, iar cand pleaca si mama e prea greu să o suport pe sora-mea.

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Atunci nu fa altceva decât sa aplici metoda mea.,, Știi ca să poți scăpa uneori din plasa, atunci nu te mai zbate,,

Daca sora ta nu vrea sa se maturizeze atunci fii tu cea matura. Nu o mai provoca la certuri și discuții de genul acesta. Nu ii mai spune toate secretele tale, uneori e mai bine sa le păstrezi doar pentru tine. Dacă ea îți spune ceva urat, tu ignoro, asa nu ii vei da motiv de cearta, iar dacă,, te ataca,, poți dovedi ca nu tu ai fost cea care a pornit cearta. Încearcă sa te relaxezi și sa te autocontrolezi. Vezi ți pur și simplu de treburile tale și vezi apoi cum va reacționa ea.
Dacă și asa se ia de tine... Apai fără supărare are nevoie de un mic control sau sa vb cu un psiholog.
Hai încurajează te, va fi bine sa știi! Nu te mai gândi la plecatul de acasă nu te ajuta cu nimic. Dacă vei dori acest lucru, o sa îl faci când te vei pune pe propriile picioare. Însă până atunci dați silința și studiază din greu, investește în tine, încearcă fii fericita și nu mai pune la suflet orice lucru! happy

3 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Salut!
Problema la voi este comunicarea! Mama voastră încă va considera niște copii și crede ca e normal sa va mai tachinati din când în când.
Sfatul meu e sa faceti o adunare de familie. Sa fie toți de fata. Și sa spui tot ceea ce ai pe suflet. În cel mai serios mod. Fără glume, fără ironii, ii avertizez pe toți de la început.
Discuții de genul trebuie sa aibă loc și de cele mai multe ori ajuta!
Acum nu știu ce vârsta ai tu sau sora ta, însă presupun ca ori sunteți în generala ori în liceu.
E normal sa mai fie mici conflicte din acestea între frați, însă părinții au responsabilitatea sa le medieze.
Acum nu mai lua și tu totul in serios. Mama ta și sora ta cel mai probabil au glumit ultima data nu înțeleg de ce pui totul la suflet!
OK și eu am o sora și știu cum e laughing) am fost în aceeași situația aproximativ.
Faza e ca timpul va trece și voi o sa va maturizati și o sa conștientizați mai încolo de nimicurile pentru care va certați și v ați răcit relația. Știi vb aia?,, sângele apa nu se face,,
Orice ar fi ea tot sora ta rămâne! Discuta cu ea. Discuta cu părinții! Chiar dacă acum ai impresia ca nu te asculta nimeni și ca totul e în zadar, nu e adevărat lucrul acesta. Încearcă și mai încerca și mai încerca din nou!
Nu îți strica relația cu sora ta de pe acum pentru niște nimicuri, repet! Cum o formați acum asa o veți avea pe viata.
Sa știi nimic nu e imposibil! Încerca să gândești matur și sa iei deciziile cu cap. Gândește-te la consecințe. Întreabă te de ce.
Întreaba ți sora de ce te supăra? Întrebați mama de ce nu mediază aceste reproșuri sa le spun asa. Întreabă te pe tine la ce îți va folosi ura împotriva familiei tale mai încolo?
Puneți întrebați singura, găsește răspunsuri. De ce, de ce?
Cred ca e timpul sa va maturizati atât tu cât și sora ta și sa începeți sa va înțelegeți, ca doar sunteți o familie nu sunteți niște străini!
Numai bine! Va fi bine crede ma. Eu am supraviețuit cu sora mea laughing sunt vie, teafara și nevătămata și ne înțelegem de minune acum!
Crede în imposibil și fă-l tu sa fie posibil! happy

| Anonimafaranume123456789 explică (pentru ANAHsneaman):

Am avut enumerate discuții în familie iar cand terminam sora mea zicea : Taci din gura ca esti prea mica sa comentezi! EA crede acel 3 ani diferenta o eternitate si se crede mult mai matură de cat mine.Dar din cate vede si ea chiar daca sunt mai mica eu imi dau seama de consecințe iar ea face ce vrea crezând că dacă da in mine o sa o ascut ...nu prea mai pot repara nimic intre noi. Cand eram mai mica
sorumea ma bătea pana rămâneam pe jos si nu ma mai ridicam si dupa pleca crezând că își poate consuma nervii cârpaci roata ziua, pe mine.Din vina ei noi ne.am despărțit relația de prietenie și încredere. Mama mereu ne zice ca suntem surori si ca sa ne intelegem ca ea are alte problema.Iar lucru asta ne.a facut sa ne uram mai mult.Ideea de a pleca de acasa mi.a venit de 1000 de ori dar niciodată nu am îndeplinito fiindca nu am ce face dupa ce plec

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Anonimafaranume123456789):

Atunci nu fa altceva decât sa aplici metoda mea.,, Știi ca să poți scăpa uneori din plasa, atunci nu te mai zbate,,

Daca sora ta nu vrea sa se maturizeze atunci fii tu cea matura. Nu o mai provoca la certuri și discuții de genul acesta. Nu ii mai spune toate secretele tale, uneori e mai bine sa le păstrezi doar pentru tine. Dacă ea îți spune ceva urat, tu ignoro, asa nu ii vei da motiv de cearta, iar dacă,, te ataca,, poți dovedi ca nu tu ai fost cea care a pornit cearta. Încearcă sa te relaxezi și sa te autocontrolezi. Vezi ți pur și simplu de treburile tale și vezi apoi cum va reacționa ea.
Dacă și asa se ia de tine... Apai fără supărare are nevoie de un mic control sau sa vb cu un psiholog.
Hai încurajează te, va fi bine sa știi! Nu te mai gândi la plecatul de acasă nu te ajuta cu nimic. Dacă vei dori acest lucru, o sa îl faci când te vei pune pe propriile picioare. Însă până atunci dați silința și studiază din greu, investește în tine, încearcă fii fericita și nu mai pune la suflet orice lucru! happy

| Anonimafaranume123456789 explică:

Am incercat sa ma bat cu ea dar pana la urma tot ea a câștigat orice luptă, nu stiu cat se pricepe la bătaie dar e mai înaltă ca mine cu 8 cm ...adică un cap aproape si mereu ma tin cu ea in gura si tot degeaba iar cand nu ma tin imi da una zicând că nu o ascult cand vorbeste