| KALASHER a întrebat:

Pam 14 ani, si ma gandesc foarte mult la parerea altora despre mine, caut sa fiu cat mai acceptabil, dar mereu pic de fraier.Invat bine, dar vreau mult sa-mi dezvolt partea sociala.Si vreau acum, ceea ce vreau eu este sa gasesc o atitudine buna, ca lumea sa ma gaseasca interesant si sa vrea sa ma descopere.Am patit ieri, imi placea de o fata si i-am zis.In ziua aia, ii venisera niste prieteni din alt oras..si unul dintre ei, s-a cuplat cu ea fara sa mai vorbeasca cu ea inainte.Eu vorbeam cu fata de 3 luni.E foarte naspa sa fii fraieru lumii si sa nu te bage nimeni in seama,eu ieri, cum era ziua orasului, ma evita lumea ma plimbam singur ca prostu, sau cu niste copii de 10 ani ***.Da si aia au plecat.E naspa, ca totusi am fost acum un an ceva mai outstanding aveam multi prieteni si era mai bine.Deci ce atitudine ar trebui sa am, cum sa ma comport, cum sa fiu mai cool? Nici pasiuni nu am. Vreau sa rezolv asta cat mai repede.mentionez ca am posibilitati materiale,dar sunt atat de fraier ca nici pentru bani nu ma vor prietenii laughing. Uneori, in preajma unei fete sau oricine, ma ia valul si incep sa fac prostii. Dupa aia ma gandesc Frate, ce bou am fost laughing. Astept sfaturi cu privire la toate "capitolele" intrebarii.nu ma supar, inteleg tot, chiar daca sunt raspunsuri mai dure, ca pana la urma alea sunt cele care te readuc la realitate.O zi buna si multumesc anticipat pentru timpul acordat citirii acestui "roman"happy.

Răspuns Câştigător
| EricaMeow a răspuns:

Buna.Nu sunt chiar buna ca psiholog, dar, totusi, voi incerca happy
In zilele de astazi sunt putini oameni care sa aiba grija de parerea altora despre sine.Esti unul dintre ei,si asta e deja un plus.
Tu spui ca ai vrea sa pari mai cool,dar nu asta importa (avand in vedere ca astazi "cool" se considera cei care fumeaza,petrec noptile in cluburi s.a.)
Spui ca inveti bine, deci ar trebui sa te intereseze lectura.Ia o carte interesanta si citeste-o.
Fata mi-a provocat dezgust(in special ca baiatul "s-a cuplat cu ea fara sa mai vorbeasca cu ea inainte").Nu-mi pare una de treaba, care sa te meritat.
Totusi nu inteleg, de ce te "ia valul"? Te consideri mai inferior ca restul persoanelor? Simti devoia de a atrage atentia la tine, facand "prostii"? Daca e asa, atunci faci geseli mari.Nu te subaprecia, te rog, sunt sigura ca ai o multime de calitati bune, pe care majoritatea nu le au happy :*

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

1.Nu incerca sa fii altcineva pentru a fi placut.
2.Fii mereu tu insuti, cine te place ca prieten sau iubit te place asa cum esti.
3.Nu te lasa afectat de ceea ce cred ceilalti despre tine.
4.Invata sa capeti incredere in tine.
Daca faci toate acestea vei vedea ca restul vine de la sine.

| Ineys a răspuns:

De ce sa privesti lucrurile asa? De unde stii ca baiatu ala s-a cuplat cu ea, fara sa mai vorbeasca inainte? Asta e doar punctul tau de vedere, din perspectiva ta, poate ei se cunosteau de ani de zile, dar tu nu stiai asta. Partea sociala ti se dezvolta odata cu varsta, cand vei creste, si iti vei avea un job, partea ta sociala, va fi obligata sa se dezvolte, deoarece ceilalti au nevoie de tine, si tu de ei, pentru a va indeplinii scopul comun.
Te panichezi prea repede, de aia te ia valu. Pana la urma e doar o fata, mare lucru, sunt o gramada de fete in lumea asta, odata si-odata o sa ti-o gasesti si tu. Toate la timpul lor. Uni sunt mai "smecheri" alti nu. Asta nu inseamna ca "smecherii" sunt superiori.

| peperonies a răspuns:

Ma, nimeni nu o sa poata sa iti explice cum sa te porti cu lumea. nu e ceva ce poti sa inveti din povestile altora. poti sa inveti sa iti faci nod la cravata de pe youtube dar nu o sa poti sa inveti sa inoti de pe youtube. pana nu intri tu in piscina nu o sa inveti.