| bighi1988 a întrebat:

Parerea dumneavoastra, de ce nu mai tin relatiile din zilele noastre, adica din ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| ijuuuuuuu a răspuns:

Eu nu am să dau vina pe băieți nici pe fete.
Dau vina pe tehnologie.
Stăm mai mult pe facebook decât cu persoana iubită. Dacă nu e online, te gândești că te-nșeală, chiar dacă nu e adevărat și așa apar certurile.
Nu este comunicare în cuplu.
Mulți dintre noi visăm la familii, alții la bani.
Mulți dintre noi vor ceva nou.
Și tot așa.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E vina societatii, lucrurile decurg prea repede si nu mai stim sa luptam pentru ce iubim. E generatia in care operatiile estetice sunt la putere iar aspectul fizic bate cu mult gandirea si personalitatea iar barbatii ajung sa lase o femeie buna cu picioarele pe pamant pentru una cu capul gol dar cu un corp 'de vis'. Mi-e din ce in ce mai scarba de generatia asta, sincer.

| bighi1988 explică (pentru Adry05):

Bine zis, din pacate asta e generatia noastra tongue

| MenInShadow a răspuns:

Hai sa fim seriosi, ce treaba are tehnologia cu sentimentele?
E ca si cum acum multi ani, cand tehnologia nu era asa de avansata, se punea problema aceasta, si ca argument exista fraza "E din cauza televizorului, copii nu mai ies afara si nu mai comunica din cauza asta."
Acelasi lucru se putea intampla acum si mai mult timp cand nu existau doar carti "E din cauza cartilor, toata ziua citesc bazaconiile alea, nu ies din casa, nu comunica, isi pierd vremea citind".
Si chiar inainte de asta, se tot gaseau motive.
Si aceste motive sunt numai scuze. Ne scuzam pentru comportamentul nostru irational, ne scuzam pentru prostiile care ne ies pe gura si dam vina pe tehnologia pentru prostia de care dam dovada.
Nu este vina tehnologiei, nu este vina cartilor, nu este vina vreunui obiect material, vina este a noastra, a oamenilor.
Relatiile nu mai tin pentru ca oamenii sunt prosti, nu stiu sa aprecieze, nu stiu sa pretuiasca si multi nu stiu sa tina o relatie prea mult timp, pentru ca "din greseala", inseala.
Sunt foarte curios ce treaba are tehnologia cu inselatul. Ai acces la mai multe persoane?
Sa te duci la piata sau sa stai pe facebook este acelasi lucru. Stai pe facebook sau te duci in parc, oricum ar fi, dai de oameni, si esti predispus inselatului.
Nu este vina tehnologiei ca am ajuns atat de jos ca si rasa, este vina noastra ca suntem mult prea prosti, nu stim sa pretuim si nu stim sa nu inselam.
Din aceasta cauza relatiile din ziua de azi nu mai tin, pentru ca nu suntem in stare sa le pretuim, avem numai scuze "Nu este acolo pentru mineee", si poate tipul are treaba.
"Nu a venit sa ma vizitezeeee" si poate tipul/tipa nu are cum sa il/o viziteze.
"Nu mai tine la mineeee", zau, mama omida, stie el/ea cand partenerul nu mai are sentimente.
Suntem prosti, paranoici si indiferenti, de asta nu mai tin relatiile.

| darrio2007 a răspuns:

Din lipsa de sentimente. Oferta e mare de ambele parti.Gandirea tinerilor de azi difera enorm de a tinerilor de ieri.

| RainmakerX a răspuns:

Pai nimeni nu se mai gandeste la sentimente (Exista si exceptii desigur)
Fetele vor numai bani si lucruri scumpe iar baietii doar sex. Dupa ce au primit ce au vrut se ajunge la despartire...
Nu mai e ce a fost pe vremea dvs.
Este un pic si din vina mass-mediei care e plina de violente si tot felul de porcarii.
Este foarte greu sa gasesti pe cineva care sa te inteleaga cu adevarat in ziua de azi.Si acesta este un motiv pentru care nu tin relatiile. Adica nu tin intrucat trebuie sa-ti gasesti ceva care sa ti se potriveasca.
E ca si cum ai proba niste incaltari care iti vin bine dar totusi ai vrea o marime mai mare cu 1 numar ca sa le ai si la anul...
Se cauta ceva de durata, de aceea nu tin relatiile. In ziua de azi relatiile sunt asa "de proba" ca sa vezi cu cine te poti intelege si cu cine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că majoritatea relaților nu se mai bazează pe sentimente. au uitat că mai trebuie să și iubească.