| anonim_4396 a întrebat:

Parintii va asculta vreodata la materii in timpul vacantei, vreau sa zic va face sa studiati suplimentar, si va testeaza?

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pe mine nu, pentru ca au incredere in mine ca stiu ce e bine si ce e rau, ca am discernamant, si ca nu stau aiurea, fara sa fac ceva folositor in viata. Insa cei care sunt neglijenti si poate ca din cauza aceasta ar putea ajunge si muritori de foame, din cauza lipsei de interes, acele peersoane pot fi ascultate de parinti.
Insa daca parintii sunt 'too demanding' -nu imi vine in romana acum expresia, atunci inseamna ca vor sa iti controleze viitorul ca si cum ar fi al lor, fara sa tina cont de ceea ce iti place sau nu tie.

Pe mine, personal nu au facut asa, doar ma intrebau ca, cum mai stau cu treaba x sau cu y. De teme niciodata nu m-au intrebat, pentru ca sunt o persoana cu capul pe umeri, nu mai sunt un copil care are mereu nevoie de o dadaca big grin

| Izabella97777 a răspuns:

Pe mine parintii nu m-au ascultat niciodata la materii, dar in schimb tata ma mai punea sa fac teme suplimentare, doar atat.ca sa nu te mai asculte la materiile pe care le ai la scoala trebuie sa le demonstrezi ca poti sa te descurci si singura, spune-le ca apreciezi ca ei vor sa te ajute, dar tie nu-ti prea place si nu mai esti un copil de clasa a3-a ca sa te corecteze ei la teme(asta daca esti mai mare de cls a4-a)daca esti inca la ciclul primar, lasa-ti parintii sa te verifice, pentru a avea si mai departe rezultate bune.bafta.funda?

| anamaria0974 a răspuns:

In niciun caz doar ma trimite sa imi fac lectiile dar nu ma verifica sau sa ma asculte :*