| omamamamahshsb a întrebat:

Pe ce profil sa merg la liceu daca pe viitor vreau la dau la facultate pe management, business? Nu prea-s buna la mate

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti la fel de bine sa alegi si un profil uman, nu e obligatoriu ceva cu mate.O prietena a terminat liceul bilingv engleza, apoi a intrat la FEAA, a terminat si masterul cu succes.Deci nu-ti fa griji pentru ca nu e chiar asa batuta in cuie necesitatea matematicii.

Rectific: Si la uman ai matematica in orar, insa cred ca depinde enorm de profesor/profesoara.Nu stiu cum e la stiinte sociale, insa noua la filologie ne cerea sa copiem frumos teoria din manual pe caiete si doar pe asta ne punea nota.

Orice alegi, succes.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Liceul nu are nicio relevanta cu facultatea.
Majoritatea materiilor sunt pentru cultura generala și în rest contează doar materiile de bac.
Poți sa înveți oriunde,crede-mă,maxim dacă nu îți convine,te transferi.
Matematica de liceu difera oricum foarte mult comparativ cu cea de gimnaziu, dacă ai noroc de o profesoara sau profesor bun,o sa înțelegi,dacă nu bănuiesc ca o sa ai nevoie de meditații.
Și acum revenind la afirmația mea" poți sa înveți oriunde", poți sa fi la mate-info și sa alegi orice domeniu vrei, chiar și facultatea de litere și valabil la orice profil, nu te impiedica liceul cu nimic și nu contează la facultate, unde ai făcut tu liceul și ce note ai luat, etc.