| Nemessys a întrebat:

Pentru a intra la o facultate de psihologie, trebuie sa am o anumita medie la bac gen (7-8-9) sau trebuie doar sa am bac-ul luat? In sensul ca. daca am 6, pot intra.

13 răspunsuri:
| rijkaard a răspuns:

Trebuie sa ai intre 9 si 10 nu cu 6 nici sa nu te gandesti ca intri e ca si cum te-ai lasa operata de un chirurg ce a intrat la facultatea de medicina cu nota 5

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys explică (pentru rijkaard):

Nu prea cred eu ca cere sa ai 9 si 10 la o facultate de psihologie. happy Pentru ca eu la bac nu dau din asa ceva. -_-. Multa facultate deja nu mai cer bac-ul deoarece stie ca este nefolositor, in schimb iti da un test pe care trebuie sa-l treci ca sa intri. happy

| Nemessys explică (pentru KoroSensei):

Eu tot ce am invatat in astia 10 ani jumate ai mei de scoala, a fost doar ca sa scriu, sa citesc, sa socotesc si sa-mi dau seama cam in ce lume traiesc (asta am studiat-o singur). Atat. Sincer nu am invatat nimic interesant, nimic care sa ma faca sa ajung acasa nerabdator sa deschid caietul si sa citesc lectia predata de profesor.
Nu mi s-a predat niciodata o lectie la care sa zic,, OMGGG TOATA VIATA VOIAM SA AFLU RASPUNSUL LA INTREBAREA ASTA! big grin " Informatiile pe care le invatam ne ajuta DOAR in scoala. atat. Nu ne ajuta si in afara scolii. Asa cum si eu fac un pas si ies din curtea scolii asa si informatia aia poate sa faca un pas si sa iasa din memoria mea (pe naiba... o dau eu afara rolling on the floor ) Informatii care nu ne ajuta nici in prezent, dar nici in viitor. Cum ar fi istoria. Nu zic asta pentru ca am nu stiu ce profesoara (ba din contra dintre tot profesorii fix aia de istorie mi se pare cea mai buna ) sau urasc istoria, dar mie chiar mi se pare o materie nefolositoare. Ce ar trebui studiata maxim pana in clasa a8-a si doar despre tara noastra. Dupa aia doar la anumite profile de la liceu (cei care vor sa mearga pe istorie).
Un alt lucru este ca profesorii (marea majoritate) o fac doar pentru bani. Vin la ora, fac ce fac si atat. Nu ii intereseaza cat si daca a inteles elevul, pe ei ii intereseaza doar sa primeasca salariul.
Mie mi-ar placea sa am profesorul de genul : Buna ziua copii, vreau sa va povestesc ca voi pe la 22-23 de ani o sa dati de problema,, asta" iar eu sunt aici ca sa va spun cum sa o evitati sau cel putin cum sa scapati din ea". Asta ar fi profesorul ideal pentru mine si m-as duce cu cel mai mare drag la ora lui. Nu ala care vine la ora ne pune 10 la toti fara sa facem nimic si stab degeaba la fiecare ora.
Deci ma jur... daca aveam un profesor de asta VENEAM SI SAMBATA LA SCOALA! Un profesor care sa ne explice cum sa ne rezolvam probleme din prezent dar si din viitor.

Mi-e mila de aia care cred ca daca au 10 pe linie in speranta ca in viitor o sa ajunga milionari sincer. rolling on the floor Nu zic ca este rau sa inveti sau sa ma duc acum la unu,, tocilareeee ce tot inveti ma atat? ia lasa naibii caietul ca inveti degeaba." Ca pana la urma ce ma intereseaza pe mine? straight face In schimb ma enerveaza aia care se lauda cu notele. Omule... notele alea pentru mine sunt doar niste cifre care nu au nicio valoare si nu ai cum sa te lauzi cu ele. Ca doar cu notele alea nu dovedesti ca esti destept, dovedesti ca ai posibilitatea de a invata ORICE tip de informatii si sa-l retii ore sau chiar zile. straight face In schimb... in viitor te poti lauda cu salariul pe care-l iei. Cu numerele de versisori din portofel nu cu numerele dintr-o foaie.

Răspuns utilizator avertizat
| rijkaard a răspuns (pentru KoroSensei):

Si in ce lume traiesti? reala sau nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Xdreaper21 a răspuns (pentru rijkaard):

De fapt a absolvit cu nota 5 degeaba intra cu 5 daca iese cu 10 nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Si tu, atat de destept, nu esti in stare sa cauti o informatie pe site-ul unei universitati?
Nu de alta, dar exista facultate de psihologie atat la Universitatea din Bucuresti, cat si la Universitatea Hyperion, etc.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Nu frate. sunt prost. happy

Imi place ca dupa ca umbli pe profilul meu :*

Si tu crezi ca vreau sa ma duc la Bucuresti? -_- Tu chiar incepi sa comentezi aiurea sa mor de nu.:/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Daca asta ai inteles din ce ti-am scris eu aici...

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca eu nu am cautat inaine? Si ce crezi. am gasit? Asa ca ii intreb pe altii care poate au dat pe la facultati (chiar daca nu sunt de psihologie) si sa intreb ce si cum. :/ Acum tu esti ceva gen,, a gata... lenesul asta nu vrea sa invete pentru bac si crede ca se intra la facultate cu una, cu doua."

Am cautat si am vazut ca media de la bac conteaza 100%. Adica ok. trebuie sa fie luat, cu asta nu-i o problema, vreau doar sa stiu daca trebuie o anumita medie. :/ Ca asta nu gasesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

O anumita medie? Pai tu n-ai inteles ce te-am intrebat, crezi ca-mi pasa mie daca vrei sa mergi in Bucuresti? Asta depinde DOAR de universitate.