| Allexandraaa a întrebat:

Pentru ce se folosesc locutiunile verbale intr-o fraza? Care e rolul lor? Va rog ajutati-ma. Funda; x.

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Morfologia Limbii Romane – Locutiuni verbale
Locutiunile verbale sunt grupurile de cuvinte (in care se afla obligatoriu un verb) cu pozitie fixa, alcatuind un tot cu sens unitar, echivalente in majoritatea cazurilor cu un verb simplu:
a-i parea rau (a regreta),
a da ajutor (a ajuta),
a se lua la harta (a se certa),
a-si aduce aminte (a-si aminti).

Ele sunt alcatuite din :

a) verb si determinari substantivale: a-si da sufletul (a muri), a-si baga mintile in cap (a se cuminti), a ajunge la sapa de lemn (a saraci), a da de veste (a instiinta);

b) verb cu determinari intre care apare si un pronume cu valoare neutra: a o lua la fuga (a fugi), a o scalda (a raspunde evaziv);

c) verb si numeral: a da pe din doua (injumatati);

d) verb si adverb sau locutiune adverbiala : a da de-a dura (a rostogoli), a se da huta (a se legana).

Verbul care intra in componenta locutiunii verbale are rolul gramatical de a preciza modul, timpul, numarul si persoana actiunii, iar celalalt cuvant (substantiv, numeral, adverb) da, de obicei, sensul locutiunii.

Cand, in analiza gramaticala, se intalnesc locutiuni verbale, trebuie stiut ca functia sintactica a acestora este de predicat verbal si ca analiza morfologica nu i se aplica decat verbului.

Verbele care intra in structura locutiunilor verbale (a da, a face, a lua, a duce, a aduce, a baga etc) sunt instrumente lexicale sau auxiliare lexicale. Exista locutiuni care sunt echivalente cu un verb insotit de o complinire: a baga de seama (a observa, a fi atent); a baga in seama (a acorda atentie).

Asemenea verbelor (cu care sunt echivalente din punct de vedere semantic), locutiunile verbale pot avea complemente directe, indirecte sau circumstantiale si pot fi complinite chiar prin propozitii intregi:

Adu-ti aminte ce ai spus.
Baga de seama ce vorbesti.

Concludent este faptul ca intre elementele componente ale locutiunilor verbale pot fi intercalate alte parti de vorbire:

Ii lua pe toti la rost.
Isi bate foarte rau joc de el
Sta adeseori de vorba cu prietenul sau.

fundita happy

| bobcarebobineaza a răspuns (pentru anutza):

Anuta iti multumesc ca ai dat si sursa de unde ai dat copy/paste!
Adica de aici: http://www.morfologia.ro/locutiuni-verbale/

PS. era o ironie!

| anutza a răspuns (pentru bobcarebobineaza):

Nu ma supar stai linistit, nu m-a lasat sa postez linkul si a trebuit sa ma fortez sa fac copy/paste...intr-adevar am muncit mai mult.

3 răspunsuri:
| Ruxi_8811 a răspuns:

Hei Alle! 2. Locutiunile verbale

Grupuri de cuvinte, care contin in mod obligatoriu un verb, cu sens unitar si cu trasaturi morfologice si sintactice

specifice verbului

Structura locutiunilor verbale:

-verb+prepozitie+substantiv:a avea de gand

-verb+interjectie:a face tusti

-verb+substantiv:paziti-va gura(pronume intre verb si substantiv)

-verb+...etc.:a o lua la sanatoasa, a-si aduce aminte

cele mai frecvente verbe intalnite in locutiunile verbale:a face, a da, a lua, a avea, a pune, a trage, a baga

%Atentie! O locutiune verbala se recunoaste daca:

-se poate substitui printr-un singur cuvant (a o lua la fuga=a fugi)

-intelesul unitar este altul decat sensul fiecareia dintre componente;

-exista un cuvant care, luat izolat, nu are inteles clar (a-si aduce aminte; aminte=?)