| anonim_4396 a întrebat:

dau Funda pentru rasp corect! ce sunt adverbele corelatine, dar locutiunile verbale corelative? urgent.plz.

2 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Aaaaaa...stiu. se pun cand alcatuiesti o prop circumstantiala de mod, loc si de timp. adverbul corelativ arata ce fel de propozitie subordonata urmeaza. un ex : Atat iti dau, cat am. adverbul corelativ este atat din propozitia principala Atat iti dau.la ce intrebare raspunde atat? intrebarea este : ''cat? '' si tu spui atat. si aceeasi intrebare ca sa iti raspunda prop circumstantiala de mod. adica cat iti dau? cat am.ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astea sunt specifice propozitiei subordonate completive circumstantiale de mod, pe unde ai umblat in ora de romana?laughing))