| lonelyboy a întrebat:

Pentru cei care dau BAC-ul anul asta, ce opere in proza ati invatat? Inafara de Blaga, Arghezi si Bacovia nu vad ce ar putea pica, Eminescu a fost anul trecut cand am dat eu.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Tot ce era in programa, dar m-am axat mai mult pe romane, fiindca este foarte posibil sa pice unul dintre romane. Dar la fel de bine poate fi si o poezie, asa ca am invatat tot, pentru orice eventualitate. Ca opere in proza: "Patul lui Procust", "Enigma Otiliei", "Ion", "Baltagul", "Morometii", "O scrisoare pierduta", "Iona", "Moara cu noroc" etc.

| lonelyboy explică (pentru thegatekeeper):

Fratimiu zicea ca ii omoara chiar la filo fiind daca le da poezie in afara de Blaga, Bacovia si Arghezi, mai ales ca Eminescu a fost anul trecut.

| thegatekeeper a răspuns (pentru lonelyboy):

Si mie mi se pare ceva mai dificil sa argumentezi apartenenta unei poezii fata de proza. Sunt la Stiinte Sociale si ma astept la ceva putin mai dificil, deci e posibil sa fie si poezie, desi inclin sa cred ca va fi un roman, totusi.