| ralucaralu a întrebat:

Pentru cele(cei)ce trec anul acesta la liceu:
1. Ce rechizite va luati?
2. Fetele: ghiozdan sau geanta?
3. Aveti emotii?
4.Cum va imbracati in prima zi?
5.Va pregatiti cu ceva(recapitulat.)?

Eu trec anul acesta in a9a si am mari emotii!

10 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Buna.eu trec a 7
1.caiete,stilou,creioane,pick,guma,ascutitoare
2.ghiozdan
3. da
4.blugi,camasa
5.nu-mi aminti.trebuie sa ma meditez

| Anduuu a răspuns:

1.eu sunt la mate info si o sa-mi iau niste caiete(sa vad de care vor profii),pixuri, creioane, o trusa de geometrie (daca si aia)in ea sa-mi tin pixurile si restul ca nu se mai poarta penar
2.Eu imi iau si rucsac-mai confortabil,mai misto, mai practic, mai sanatos(de la geanta te dor umerii si te cocosezi) si o mapa!
3. Extraordinar de multe.mi-am vazut o parte din colegi pe facebook!
3Nu stiu.depinde de ce imi cumpar! Probabil niste blugi, sandale romane sau vad eu(poate chiar niste tenesi belea, o camasa sau un tricou...depinde de ce-mi cumpar.Am numeroase sesiuni de shopping planificate, abia astept!
5.Cu nimic, poate cu fizica si chimia ca am avut o profesoara...vai de ea! Oricum in prima zi se duce cu mainile in buzunare! La mine asa e.e ca un fel de petrecere de bunvenit,e careu,si pe uma mergem si ne e aratata clasa, facem cunostinta cu profii, abia a 3-a zi ne dau manualelelaughing e super!

| MMadalina a răspuns:

Buna...(si eu trec in a9a)big grin
1.rechizite :niste caiete pixuri bloc de desen thinking
2.eu prefer ghiozdanul. e mult mai comodbig grin
3. putine...hee hee
4.blugi si o bluza (inca nu m-am hotaratlaughing )
5. da eu recapitulez materia de la fizica:-s, chimie thinking

| Ğίααα a răspuns:

Si eu trec a 9a blushing //

1. rechizite : caiete, pixuri, creioane, acuarele etc.

2. logic straight face Ghiozdan oh go on

3. da si nu :f
4. blugi negri, camasa alba, vesta neagra, opinci negre
P. s: macar in prima zi sa fac impresie buna laughing

5. da. citesc cate ceva la romana, franceza, engleza...

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu trec a 10-a acum, dar pot sa-ti spun cum a fost la mine anul trecut.
La rechizite, mie nu mi-au trebuit decat caiete studentesti, pixuri, un caiet de muzica(pe care nici nu l-am terminat), bloc de desen(cumparat degeaba, nu am desenat tot anul).
Ghiozdan sau geanta: depinde, eu am si geanta si ghiozdan, dar prefer ghiozdanul. La mine multi au ghiozdan, genti nu prea.
Emotii... o sa ai, e inevitabil. Si eu am avut, mai ales in primele 2 saptamani, dar o sa vezi ca o sa te obisnuiesti si o sa fie bine.
In prima zi e bine sa te imbraci in ceva comod, sa te simti bine, confortabil.
Eu nu m-am pregatit cu absolut nimic. Fizica si chimie, neah, e altceva la liceu, o sa vedeti. Romana, nici atat. Mate...la fel.

Oricum, o sa vezi, e altceva la liceu, si dupa ce vei cunoaste mai bine colegii, profesorii, o sa fie frumos. Stiu ca e greu, de la clasa a 8-a, unde stiai tot, sa treci intr-a 9-a, esti boboc, acum tu esti cel care nu stie nimic. Dar o sa fie bine, crede-ma.Si trece asa repede clasa a 9-a...nici n-o sa-ti dai seama ce repede trece!
Multa bafta in noul an!

| izabela1234 a răspuns:

Eu trec in clasa a 9a.
rechizite:pixuri, creioane, caiete etc.happy
eu port ghiozdan (este mai comod)
da am mari emotii
blugi camasa pantofi
da

| Gabriela1313 a răspuns:

Hello!
La fel ca tine, si eu trec in clasa a 9 a...
In ceea ce priveste rechizitele eu imi iau :
-caiete studentesti
-un clipboard
-pixuri, creioane mecanice, trusa geometrica, radiera, etc.
-niste agrafe de birou
Si tot feful de chestii de genul asta.
--Imi voi cumpara un ghiozdan deoarece este mult mai comod.
--Emotii sigur ca am...dar cine nu are ...colegi noi, scoala noua, profesori noi straight faceinsa sunt foarte increzatoare si stiu ca voi face fata si voi invata foarte bine.
---In prima zi ma voi imbraca (cred) in uniforma pe care o are liceul (camasa gri si cravata ) cu fusta sau cu blugi (ma mai gandesc ).
---in ceea ce priveste pregatirea raspunsul meu este big grina ma pregatesc.happy Din cauza ca m-am inscris la profilul Stiinte ale Naturii voi recapitula un pic la chimie (iubesc chimia), fizica, geografie si voi citi ceea ce ne-a dat profa de romana ( sunt operele pe care le facem la liceu ) si voi face eu comentarii argumentari rezumate (depinde de creatie).
Altceva nu mai am sa iti spun.happy
BaFtA si Sa InVeTi BiNe!

| ana95 a răspuns:

Si eu trec anul acesta in clasa a9a! Cu privire la rechizite cred ca pentru inceput o sa-mi iau cateva caiete studentesti pe spirala si de mate si de romana, pixuri si restul pe care le stim cu totii, dar intai trebuie sa vedem si ce ne cer profesorii respectivi ca unii nu accepta sa scrii pe caiete mici etc.Cred ca ghiozdan ca e mult mai eficient dar daca totusi vrei geanta iti recomand una incapatoare si rezistenta, sa nu o alegi doar pentru faptul ca e frumoasa! La restul intrebarilor sa mai raspunda si ceilalti! Si stai linistita ca nu ai de ce sa ai emotii, mai bine gandeste-te ca o sa cunosti persoane noi si ca mai ales in prima saptamana va fi distractiv! pa pa. succes!

| dyenutza000 a răspuns:

Buna :* Si eu am trecut a 9 a la filo
1. Rechizite :
- Pai cred ca o sa ai nevoie de caiete studentesti.ia-te dupa materiile pe care le ai ca sa stii cate caiete sa-ti iei.O sa ai cam aceleasi materii ca intr-a 8 doar ca o sa ai logica deci un caiet de mate in plus.Eu zic sa-ti iei cam 7 caiete de romana si 5 de mate
-pixuri
-bloc de desen
-acuarele
-pensule
-creioane( eu iti recomand sa iei creioane obisnuite doar pentru desen ca exemplu B, HB, 2B, 3B si asa mai departe si creioane mecanice pentru scris, doar daca vrei)
-ascutitoare
-pasta corectoare ( daca folosesti)
-gume de sters
-set geometrie
-dosare
-1 tot de coli (optional0
-tiple
Cam atat ca rechizite
2. eu am si geanta si ghiozdan de anul trecut ca au fost de buna calitate si au rezistat deci o sa le folosesc pe amandoua.Tu ia-ti ceva cu care sa te simti comfortabila.
3.Da am si sunt sigura ca toti avem. Eu am foarte multe amintiri cu clasa mea si am fost un colectiv apropriat deci o sa-mi fie foarte greu sa trec la alt colectiv si profesori si pentru toti este greu dar o sa ne descurcam.Eu am m-ai facut cunostinta cu viitori colegi pe FB. Ar fi bine sa faci si tu asta ca sa te obisnuiesti cu ei si sa te simti mai increzatoare in prima zi de scoala.
4.Pai eu o sa ma imbrac cu blugi si uniforma( un tricou albastru) dar tu poti sa te imbragi cu o pereche de blugi mai mulati si un tricou mai larg sau o bluza cu maneca lunga/pulover daca e mai racoare si sa-i ridici putin manecile, iar in picioare tenesi. Cu o coafura adecvata si putina incredere in tine o sa arati splendid.
5.Nu prea ai ce sa repeti pentru ca materia de a 9 a nu este la fel cu cea de-a 8. Insa ai putea sa te uiti putin pe formulele de la mate, chimie si fizica si sa mai citesti cateva texte in engleza si franceza ca sa poti citi si vorbi cu usurinta si eventual sa mai te uiti pe gramatica si sa citesti o carte. Stai linistta nu o sa-ti i-a prea mult timp. Daca vrei poti sa le faci in doar o zi. NU trebuie sa inveti ci doar sa te uiti pe ele pentru ca creierultau sa recapituleze si sa memoreze informatiile.
MULT SUCCES! TE PUP