| IordacheRazvan354CSS a întrebat:

Personal nu vreau sa ma mai duc la liceu deoarece viitorul meu nu depinde de alti oameni programati sa ma faca "angajat". Am fost amenintat de doamna "diriginta" ca politia ma va salta daca nu mai merg la scoala. Este adevarat? Mi se pare absurd.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti chiar asa de naiv sa crezi asa ceva? Politia te salta pentru infractiuni.
Eu zic sa-ti continui liceul. Un pix este mai usor, decat o lopata toata viata.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti continua sa mergi la liceu si sa faci si ceea ce iti doresti in viata. Invata sa faci ceea ce iti place tie si termina si liceul. Nu vin politistii pentru asa ceva. E doar o amenintare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca esti clasa a 11 sau a 12 nu te mai obliga nimeni sa te duci.
Ideea e ca exista oameni destepti (sau norocosi) care au facut avere fara scoala dar regula generala in viata e ca trebuie sa ai scoala, alea sunt doar exceptii. Gandeste-te ca daca nu termini liceul nu vei putea da bacul, nu vei putea merge la facultate. Poate ca acum nu te atrag lucrurile astea dar mai tarziu s-ar putea sa-ti para rau. Ce faci daca planul tau nu merge si vei fi nevoit sa o iei pe drumul de "angajat" si nu te va lua lumea in serios pentru ca nu ai nici macar diploma de bac?
Eu zic sa mergi acolo la liceu cat sa il termini, mai si lipsesti, mai duci scutiri, inveti cat sa iei note de trecere si in timpul liber inveti pentru "viitorul tau bogat" desi nu stiu care e planul tau din moment ce ai zis ca nu vrei sa fii angajat. Dar sa stii ca majoritatea bogatilor au inceput de undeva, au lucrat ca ospatari, ca vanzatori sau ceva de genul pentru ca si astfel de munci te maturizeaza

| haileewatson a răspuns:

Daca ai fi fost deja un mare artist, cantaret international, sau inventatorul curei pentru cancer, ti-as fi zis si eu: de acord, nu are rost sa mai mergi la liceu cand poti face alte lucruri cu adevarat extraordinare.
Dar esti Iordache Razvan dintr-un oras din Romania si ai 16 ani. laughing Daca renunti la liceu ce faci? Ai un plan?!?!
Cum a zis cineva mai sus, poti in paralel sa faci lucrurile care iti plac in timp ce termini liceul.
Si in al doilea rand, sa stii si tu ca rolul scolii nu e ca sa te programeze sa devii angajatul altcuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, frate. Nu te impinge nimeni fortat de la spate sa-ti continui studiile, dar gandeste-te si tu un pic asa: ai alte optiuni daca renunti la studii? Ai parinti milionari care sunt dispusi sa te intretina toata viata sau care au vreo afacere si vor sa ti-o lase pe mână? Sa stii ca si pentru afacerea aia e nevoie de studii liceale.
Gandeste-te si tu. Esti la liceu. Mai ai puțin si termini. Ai mers atatia ani la scoala ca sa renunti acum cand mai ai unul, 2 sau 3 ani? N-ai vazut ca sunt useri pe aici care regreta ca nu si-au terminat studiile si vor sa le continue?
Eu iti recomand sa mergi in continuare la liceu, sa termini macar 12 clase, Bac-ul putand sa-l dai si la urma daca nu esti pregatit sa te inscrii la el.