| AnneM123 a întrebat:

Plang dupa un baiat zilnic, de foarte mult timp, am crize urate, cad pe jos, tip, imi imaginez chestii, sunt geloasa obsesiv, nu mai suntem impreuna dar aveam crizele astea si cand eram cu el, sunt obsedata de el, nu mai stiu ce sa fac, credeti ca mi s-au facut farmece? Pentru ca nu imi explic, ce ar trebui sa fac? La psiholog am fost dar nu mi-a trecut

Răspuns Apreciat de Editori
| Ela05 a răspuns:

Eu zic că ai nevoie mai mult de un psihiatru decât de un preot și nu o spun în formă de râs sau ceva. Nu din contră. Stările acestea sunt induse de mintea ta și din câte spui sunt destul de grave, de asta spun că ai nevoie de un psihiatru pentru că deja ți-au scăpat de sub control, mai ales dacă spui că asta o făceai și când erați împreună, cred că ai pierdut complet controlul asupra acestei situații. Sincer sfatul meu este să mergi la un psihiatru cât înainte, pentru că asta poate avansa și nu este deloc bine pentru tine. Poți ajunge să îți faci rău ție însuți sau să îi faci rău lui, nici una nu este soluția de asta spun că ar trebui să mergi cât mai repede pentru ca asta să nu continue să avanseze.
Te-aș sfătui să încerci să îți ocupi timpul cu ceva ce nu te lasă să te gândești la el, cum ar fi să citești o carte ceva. Nu știu ce să zic, dar este evident că ai scăpat-o de sub control și poate ajunge să fie periculos în viitorul apropiat poate duce la suicid sau la crimă în cele mai rele cazuri. Nu este de joacă cu asta, ai mare grijă.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai mai vorbit cu acel baiat? de ce v-ati despartit?

| AnneM123 explică (pentru RAY):

Ne am revazut dupa un an, acum 3 zile si ne am amintit tot, de atunci inca ma gandesc la el, el vrea sa ne impacam dar nu pot trece peste ce a facut

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mergi la psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La psihiatru, nu la preot

| aimullah123 a răspuns:

Nu exista farmece! cred. laughing)
Nu este o problema grava rau ceea ce ti se intampla, doar sa nu incerci sa te sinucizi. Mergi la un Psiholog sau Psihiatru ca sa rezolvi problema. Psihiatrul cel mai probabil iti va da si pastile dar asta nu inseamna neaparat ca iei pastile si se rezolva. Ai nevoie si de psihoterapie

| Kerre a răspuns:

Poate este asa plina de ura din motivul despartirii, faptul ca ti-a ranit sentimentele si pe moment la-i urat foarte tare, dar dupa ti-ai dat seama de acel gol in suflet pe care la lasat. Incearca sa vorbesti cu el, poate asta te va calma, daca nu merge si tot simti acea ura pe suflet, obsesie, te poti adresa unui psiholog care va analiza problema si va incerca sa gaseasca remediul.

| MGEORGESCU a răspuns:

Sa te duci la un preot! In general farmecele se lipesc de cei care cred in ele, de cei care au putina credinta, de cei care il desconsidera pe Dumnezeu si asa mai departe, ai putea incerca sa vorbesti cu un preot daca esti o fire credincioasa.
Insa eu cred ca starea asta ti-o induci singura, obsesia pe care ai dezvoltat-o pentru respectivul individ te-a imbolnavit, si nu cred ca e vreun farmec ceva facut, dar na tu stii mai bine.
Scenariile pe care ti le faci, faptul ca nu-i dai voie sa plece din mintea ta, faptul ca te incapatanezi sa ramai in aceeasi stare de agitatie e pur problema ta de la nivel psihic(fara suparare). Medicul cel mai bun in situatia in care te afli esti tu(avand in vedere ca nici psihologul nu te-a ajutat), tu esti singura capabila sa-ti dai voie sa fii fericita! Baiatul respectiv nu a fost sa fie parte din viata ta, dar trebuie sa intelegi ca lumea nu se termina aici si nici la el, nu toti oamenii din viata noastra sunt facuti sa ramana, unii pleaca si aceia sunt,, oamenii lectie" iar cei care raman sunt,, oamenii importanti ai sufletului nostru", fa o distinctie intre ei si lasa trecutul in trecut. Starea care te incearca acum e pur produsul tau, asa ca dizolva starea asta si cauta sa faci ceva care sa-ti ocupe mintea, cauta ceva care te face fericita, cunoaste oameni noi, fa orice, dar nu filme aiurea care te distrug. Si cum ti-am mai spus, daca esti o fire credincioasa ia legatura cu un preot, te poate ajuta enorm, iti poti recapata linistea de care ai nevoie atunci cand chiar crezi ca este acolo sus cineva si te iubeste. Succes in toate sa ai si liniste pe toate planurile!