| ITstul a întrebat:

Plz help cu problema asta : După o reducere cu 15%, un penar costă 34 lei. Pretul initial al penarului a fost de … lei.(vreau explicat)!

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Faci o ecuatie de gradul intai.
X-(15*X/100)=34, Unde X este pretul initial al penarului, iti spune ca scade cu 15%, asta inseamna matematic 15*X/100, iar pretul initial minus reducerea trebuie sa-ti dea pretul final care este 34.
Aduci ecuatia la acelasi numitor si-o sa ai 100X-15X=3400=> 85X=3400 si de aici il scoti pe X=3400/85=40, iar asta a fost pretul initial al produsului

3 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Pai. Notam cu x pretul initial.
Si daca zice ca pretul initial s-a redus inseamna ca din el se reduce 15%.
Si vine : / - linia asta inseamna supra ( fractie)
15/100 *(ori) x = 3x/20 asta e reducerea.
x - 3x/20 = 17x/20 asta e pretul final
Egalam acum pretul final cu cat au zis ei:
17x/20 = 34 rezulta ca 17x=680 si x =640 impartit la 17 adica e egal cu 40 ( pretul initial)
Daca nu ai inteles poti sa-mi zici ca o sa incerc sa-ti explic altfel.
Si eu dau examen. Succes! happy

| playwithmylife a răspuns:

Pai faci asa:notezi pretu penarului cu x
x din 15 pe 100=34 si rezolvi ecuatia

| oanaeaa a răspuns:

Buna draga `deci notam asa x=pret final si inceop asa din 15 la suta mai raman 85 = DECI : x = 34 ori 85 supra o suta apoi 34 ori o suta supra 85 34 ori 0, 85 este 40 lei! uite id meu : ownuoana (si eu dau ex la mate) :d