| sile44 a întrebat:

O fata de 17 ani poate face avort fara stirea parintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Nu, nu poate. Niciun medic nu s-ar baga la asa ceva. In cazul in care apar complicatii dupa interventie, nimeni nu ar vrea sa pice vinovat pentru acest lucru, pentru efectuarea unei proceduri medicale ilegale(fara acordul parintilor minorei).

Eu am mers anul trecut cu sora sotului meu la un control ginecologic (avea 16 ani) si nici macar pentru un banal control dupa ce si-a inceut viata sexuala nu a vrut medicul de la spital sa o primeasca. La o clinica privata au primit-o pentru control insotita de mine, insa nici vorba de mai mult decat un simplu control.

| SkyPilot a răspuns:

Teoretic nu. Dar Romania este tara tuturor posibilitatilor.

| oz_1736 a răspuns:

Daca se poate prin Iasi, Bacau, Suceava, se poate peste tot. Dar sa nu te duci singura. Chiar daca pleci de acolo dupa o ora, te vei simti rau. Sfatul meu este sa nu faci chirotaj. Daca nu-l poti creste, da-l spre adoptie. Cunosc persoane care si mâine l-ar infia

| ruddy a răspuns:

Teoretic nu, practic da. Bagi si tu ceva banuti in buzunar, dar tine cont ca fata va trebui sa stea in jur de 24 de ore la spital pentru a fi supravegheata. In al 2 -lea rand, posibil sa sufere niste traume, uitete pe net la un avort... in al 3 rand, sunt sanse sa nu mai poata sa ramana gravida.

| Tpufan123 a răspuns:

O bat parintii? Pentru ca sigur ca nu se poate. decat daca... cumpara doctorul

| DauViata a răspuns:

In primul rand, a face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.
Fiind minora, avortul nu se poate face decat in prezenta tutorelui legal, iar absenta acestuia constituie caz penal pentru doctor si posibil si pentru parinti.
Sfatul meu este ca minora sa isi anunte parintii, sa discute cu un duhovnic.