Întrebare recomandată | Alexandru_George_2002 a întrebat:

Pot sa ma angajez undeva la 15 ani?
Daca da, unde?

Funda

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Oriunde te accepta un angajator si doar cu acordul scris al parintilor tai sau reprezentatii legali.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru WaterDrop):

Chestia cu acordul parintilor nu era de la 16 ani?

| WaterDrop a răspuns (pentru FaraNume1245):

" Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională."

Articol din codul muncii.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru WaterDrop):

Scuza-ma si mersi ca mi-ai aratat.

| WaterDrop a răspuns (pentru FaraNume1245):

Oricand!

8 răspunsuri:
| xShifT a răspuns:

La gater

| MSM12 a răspuns:

La biserica

| Andrei12345677 a răspuns:

La un restaurant ca ajutor. Etc

| Meyoo_Estera_1996 a răspuns:

Oriunde cu semnatura parintilor, pana la ora 22. Bineinteles, intr-un loc decent, permis minorilor.
Din experienta spun si eu am muncit de la 16 ani. Succes!