| TacuGeaninaAndreea a întrebat:

Poti iubi o persoana dar sa nu fii cu ea? Adica am un prieten foarte bun. Suntem cei mai buni prieteni, dar de ceva vreme ma simt din ce in ce mai atrasa de el si intr-un final m-am indragostit de el dar imi este frica sa ii spun pentru ca mi-e frica sa il pierd. Si simt tot felul de chestii: daca nu-l vad o perioada, mi se face dor de el, cand ma tine in brate sau ma saruta pe obraz sau pe frunte, inima imi bate din ce in ce mai tare, si simt ca daca ar patii ceva, cred ca as muri.

5 răspunsuri:
| ZyReXe a răspuns:

Daca nu vrei sa-i zici,nu-i spune,daca crezi ca nu e ok.
Incearca sa petreci mai mult timp cu el ca sa-ti "potolesti" iubirea asta,poate iti trece,daca e din ce in ce mai intens, nu stiu spune-i ca te face sa te simti bine, dar intr-un mod prieteneste, daca nu e batut in cap ar trebui sa-si dea seama ca deja iti place de el mai mult decat un prieten rolling on the floor)))

Daca te saruta pe frunte cred ca si el simte ceva, eu zic sa incerc sa te apropii mai mult de el si vezi ce iese laughing

| RAY a răspuns:

Normal ca poti, nu are nici o legatura daca ea/el te iubeste ca tu sa simti ceva, eu spun sa-i spui indirect ca il iubesti, daca sunteti mereu impreuna si el simte ceva pentru tine

| OnuOnulică a răspuns:

Evident că poți. Nu trebuie neapărat să fii cu cineva ca să-l iubești.

| Morrígu a răspuns:

Poti sa iubesti pe cineva fara sa aveti o relatie de cuplu. Daca te saruta pe frunte sau obraz nu inseamna neaparat ca te doreste, poate pentru el aveti o relatie platonica. Nu e in regula insa sa il minti si sa te minti. Cred ca ar trebui sa ii recunosti ce simti, mai bine iti pare rau ca ai spus decat sa iti para rau ca nu ai spus, nu? Daca sunteti cu adevarat prieteni, relatia voastra nu se va termina.

| AncaIoana98 a răspuns:

Buna! Nu poti atinge "iubirea adevarata" daca sentimentele nu sunt impartasite! Nu o sa faci decat sa te amagesti si o sa fii ranita, sfatul meu este sa te exteriorizezi si sa ii spui verde in fata ce simti pentru el. Nu iti face griji, caci nu il vei pierde. O persoana nu ar trebui NICIODATA sa plece de langa prietenul ei indiferent de motiv! In cazul in care il vei pierde, inseamna ca nu te-a meritat niciodata si nu a meritat nici relatia de prietenie dintre voi doi.
In cazul in care tot esti hotarata sa nu ii spui, o sa iti treaca sentimentele care le porti in suflet, dar o sa iti aduci aminte de ele de fiecare data cand il vezi. Acest baiat nu va face decat sa te tina pe loc. Gandeste-te cat de mult ar durea sa il vezi cu alta. Nu ar fi mai bine sa stabiliti de acum daca puteti avea ceva mai mult sau nu? Sper sa imi asculti sfatul, mult succes!